Jazda motocyklem rządzi się swoimi prawami. Nie oznacza to jednak, że ich kierowcy nie muszą stosować się do zasad ruchu drogowego. Odpowiadamy więc na pytanie, czy motocyklista może jechać między samochodami, by rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

Motocykl w ruchu drogowym

Zainteresowanie motocyklami jest coraz większe, co uwidacznia się m.in. w transakcjach, dokonywanych w skup aut Bydgoszcz. Jednak, jeszcze zanim wsiądziemy na wymarzony jednoślad, konieczne staje się poznanie odpowiednich zasad, zwłaszcza tych, które dotyczą poruszania się pomiędzy samochodami i ich wyprzedzania.

Z reguły uznaje się, że motocykliści nie muszą stać w korkach. To właśnie dlatego jazda motocyklem między samochodami nie powinna być zaskoczeniem dla żadnego kierowcy. Czy jednak takie działanie jest dozwolone? Jak się okazuje, sytuacja ta nie została wprost opisana w Prawie o ruchu drogowym. W związku z tym nie powinna być ona zabroniona.

Czy jednak jazda motocyklem w korku między samochodami jest możliwa? Warto tutaj rozważyć pojęcie bezpiecznego odstępu, bo to właśnie ono będzie w znacznej mierze warunkowało zgodność takiego zachowania z istniejącymi przepisami. I tak bezpieczny odstęp to taki, dzięki któremu jazda obok pojazdu przebiega na tyle daleko, by pomiędzy jednośladem, a samochodem, nie doszło do kontaktu. Tutaj z kolei należy wspomnieć również o tzw. nieprzewidzianych okolicznościach. Wystąpią one np. wówczas, gdy kierowca nagle otworzy drzwi swojego samochodu lub, bez wcześniejszego ostrzeżenia, ruszy z miejsca. I choć – zgodnie z obowiązującymi przepisami – będzie to wina kierującego pojazdem, sytuacja ta może spowodować realne zagrożenie dla kierowcy jednośladu.

wyprzedzanie motocyklem

Jazda motocyklem między poruszającymi się samochodami

Przejdźmy teraz na moment do jazdy motocyklem między samochodami, które się poruszają. Tutaj trzeba nawiązać do Prawa o ruchu drogowym, mówiącym o wyprzedzaniu. W świetle tych przepisów, kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, wyprzedzając innych uczestników ruchu drogowego. Przy okazji powinien on również dostosować się do innych przepisów, jak konieczność zachowania odpowiedniej widoczności i upewnienie się, czy wyprzedza z właściwej strony.

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również zachowanie odpowiedniej odległości. Jak określił ustawodawca, taka odległość powinna wynosić 1 m w przypadku roweru, motoroweru, motocykla, urządzeń transportu osobistego i hulajnogi elektrycznej. Taką odległość należy również zachować przy wyprzedzaniu samochodu.

W każdym przypadku jednak należy zachować szczególną ostrożność w trakcie wykonywania manewru, a przede wszystkim ustąpić pierwszeństwa pojazdowi, który znajduje się na pasie, który chcemy zająć, pamiętając jednocześnie o zasygnalizowaniu wówczas chęci wykonania manewru wyprzedzania.

Co z tym motocyklem?

W tym momencie znaleźliśmy się w najważniejszym punkcie rozważanego tematu. Otóż, jeśli podczas omijania lub wyprzedzania pojazdu, motocyklista zmieści się na jednym pasie ruchu i da radę przy tym zachować bezpieczną odległość, wyprzedzanie motocyklem pomiędzy samochodami jest możliwe. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy – by wykonać manewr – konieczna jest zmiana pasa ruchu. Wówczas chęć swoich działań należy zasygnalizować kierunkowskazem i ustąpić pierwszeństwa wszystkim tym, którzy znajdują się na przeciwległym pasie. W obu przypadkach należy jednak zachować bezpieczny odstęp.

Istnieje jednak pewien wyjątek od omawianej reguły. Dotyczy on bowiem linii ciągłych, wyznaczających pasy ruchu. Jak bowiem wiadomo, na taką linię nie można najechać ani jej przekroczyć. Jeśli więc manewr może być wykonany w ramach jednego pasa, wyprzedzanie jest możliwe, choć trzeba to robić bezpiecznie, zachowując odpowiedni odstęp od wyprzedzanego samochodu. Jeśli jednak manewr nie może być wykonany w ramach jednego pasa ruchu, będzie on w przypadku linii ciągłej zabroniony, a motocyklista przejeżdżający przez taką linię zostanie ukarany stosownym mandatem.

Co jednak w przypadku wyprzedzania z prawej strony? Otóż wyprzedzanie z obu stron możliwe jest jedynie wówczas, gdy droga jest jednokierunkowa. Wyprzedzanie z prawej strony motocyklem jest możliwe również wówczas, gdy na drodze istnieje więcej pasów w jednym kierunku jazdy. I tak w terenie zabudowanym muszą być to co najmniej dwa pasy, w terenie niezabudowanym trzy.

wyprzedzanie z prawej strony motocyklem

Jazda motocyklem w korku – najważniejsze zasady

Wróćmy jeszcze na chwilę do jazdy motocyklem w korku, by zebrać jej najważniejsze zasady:

  • jeśli na jednym pasie ruchu zmieści się zarówno motocykl, jak i inny pojazd, mogą one poruszać się obok siebie,
  • sam motocyklista nie może jednak zajmować miejsca na drugim pasie, nawet jeśli wystaje na niego wyłącznie kierownica,
  • motocyklista może poruszać się między samochodami w korku, ale musi przy tym zachować bezpieczną odległość i szczególną ostrożność,
  • w trakcie poruszania się pomiędzy samochodami w korku, motocyklista nie może przejeżdżać lub najeżdżać na linię ciągłą.

Zadzwoń teraz