Konieczność przewożenia dziecka w foteliku samochodowym jest regulowana prawnie. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju ustawodawstwem, w foteliku (lub też w urządzeniu przytrzymującym) musi być przewożone zarówno noworodek i niemowlę, jak i dziecko, które swoim wzrostem nie przekroczyło jeszcze 150 cm. Co jeszcze mówi prawo o tym, jak przewozić niemowlę w samochodzie? Jak zapiąć dziecko w foteliku i czy można wozić niemowlę na przednim siedzeniu? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, byś mógł zapewnić bezpieczeństwo swojemu dziecku w trakcie podróży.

Dziecko w foteliku samochodowym – co mówi prawo?

Niezależnie od tego, czy poruszasz się samochodem z salonu, czy też skorzystałeś z oferty od skup aut Bydgoszcz, bezpieczeństwo dziecka powinno być zawsze na pierwszym miejscu – również w trakcie podróży. To właśnie dlatego konieczność montażu fotelika w aucie została uregulowana stosownymi przepisami prawnymi. Zgodnie z prawem, w foteliku lub urządzeniu przytrzymującym powinno być przewożone każde dziecko, którego wzrost nie przekracza 150 cm. W razie wypadku, fotelik ochroni przed urazami narządów wewnętrznych, a dziecko przypięte pasami nie wypadnie przez przednią szybę auta.

Zakup fotelika jest obowiązkowy, dopóki w rodzinie nie pojawi się trzecie dziecko. W takiej sytuacji w wielu samochodach montaż kolejnego fotelika staje się po prostu niemożliwy. Jedno ze starszych dzieci, które przekroczyło już 135 cm wzrostu, może wówczas podróżować na tylnym siedzeniu przypięte pasami, choć w razie kolizji czy innego zdarzenia na drodze, mały pasażer z pewnością nie będzie tak chroniony, jak jego rodzeństwo zapięte w foteliku.

Wiele osób zastanawia się również, czy można przewozić dziecko w foteliku na przednim siedzeniu. Jak się okazuje, zgodnie z obowiązującym prawem, można zamontować fotelik na przednim siedzeniu, ale konieczna staje się wówczas dezaktywacja poduszki powietrznej.

Zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób przewożenia dzieci, to jazda tyłem do kierunku jazdy. Przewożenie malucha przodem do kierunku jazdy jest dopuszczalne, choć zaleca się jak najdłużej powstrzymać się od odwracania fotelika, by zapewnić maluchowi maksymalne bezpieczeństwo w podróży.

dziecko śpiące w foteliku

Przewożenie noworodka w foteliku

Niemowlę w foteliku samochodowym to częsty widok na polskich drogach. Nic dziwnego, bo przyzwyczailiśmy się już, że z dzieckiem można podróżować komfortowo. Najważniejsze jest jednak, aby wybrać nie tylko wygodny i estetyczny, ale przede wszystkim bezpieczny fotelik. Jak już wspomnieliśmy, dla życia i zdrowia dziecka bezpieczniejsza będzie jazda tyłem. Dlatego też warto zainwestować w fotelik obrotowy, który można ustawić w odpowiednim kierunku, dopasowując go do wzrostu dziecka.

Foteliki dla niemowląt, czyli tzw. nosidełka, nadają się dla dziecka o wadze 0-13 kg. Zastanawiając się nad tym, jak przewozić niemowlę w samochodzie, warto zrezygnować ze składania pałąka, w który wyposażony jest pierwszy fotelik. W razie dachowania taki pałąk uchroni malucha, zapewniając mu większe bezpieczeństwo.

Jak już wielokrotnie podkreślaliśmy, zdecydowanie lepiej sprawdzają się foteliki, montowane tyłem do kierunku jazdy. Aby jednak dziecko podróżowało bezpiecznie, warto zadbać też o prawidłowe zapięcie pasów. Zapinanie dziecka w foteliku należy przeprowadzić delikatnie, a zarazem świadomie. Dziecko należy zapinać tak, by pod pasy z trudem dało się wcisnąć dłoń. Niemowlę w foteliku powinno mieć również odpowiednio wyregulowane pasy w okolicach barków, by nie powodowały one dyskomfortu. Maluch musi również być przewożony bez kurtki, by pasy bezpieczeństwa mogły spełnić swoją funkcję w momencie wypadku.

dziecko w foteliku

Jak prawidłowo zapiąć pasy w foteliku?

Dzieci tyłem do kierunku jazdy należy przewozić jak najdłużej. Z czasem jednak konieczny stanie się zakup fotelika dla starszego dziecka. W tym momencie warto wiedzieć, jak zamontować fotelik samochodowy, by przewozić dziecko bezpiecznie. Podobnie jak w przypadku typowych „nosidełek”, również i fotelik dla dziecka nieco starszego (np. fotelik 15-36 kg) może korzystać z systemu ISOFIX. Warto też dobrać fotelik do konkretnego modelu samochodu i prawidłowo ułożyć zagłówek, tak, by przewożony w foteliku maluch miał zagwarantowany najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Producenci fotelików wyposażają je we własne pasy bezpieczeństwa. Należy zaciągnąć je bardzo mocno, gdyż brak odpowiedniej siły w tym zakresie może spowodować wysunięcie się dziecka z fotelika. Dobrze zapięte pasy w foteliku samochodowym, po naciągnięciu powinny sprężyście wracać na swoje miejsce. Jeśli tak się nie dzieje, należy zapiąć dziecku pasy nieco mocniej. To jedna z podstawowych zasad, dotyczących tego, jak przewozić dziecko w samochodzie, by było ono bezpieczne.

fotelik dla dziecka

Jak zapiąć dziecko w foteliku pasem samochodowym?

Wiesz już, jak ułożyć noworodka w foteliku samochodowym, jak wozić dziecko w foteliku z przodu oraz jak zapiąć dziecko w foteliku samochodowym z własnymi pasami bezpieczeństwa. Teraz pora dowiedzieć się, jak zapinać dziecko w foteliku samochodowym, który nie posiada już własnych pasów.

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na system ISOFIX, czy też będziesz przewoził dziecko bez jego pomocy, warto zadbać o prawidłową regulację pasów, zwiększającą bezpieczeństwo pociechy w trakcie zderzenia. Pas ramieniowy powinien przebiegać po barku dziecka, nie zaś po jego szyi. Z kolei pas biodrowy, jak sama nazwa wskazuje, musi znajdować się w okolicy bioder, nie zaś na brzuchu pasażera. Wiedząc, jak przewozić dzieci w samochodzie, możesz zapewnić im nie tylko komfort podróży, ale również i bezpieczeństwo na drodze.

Zadzwoń teraz