Zakup samochodu zazwyczaj jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego. Nie służy on też na ogół kilka miesięcy, a kilka lub kilkanaście lat. Kupując samochód używany w niesprawdzonych miejscach, jesteśmy narażeni na to, że być może posiada wadę, o której istnieniu nie wiedzieliśmy.

Nader często jest tak, że jazda próbna wypadła świetnie. Tak samo jak i ocena przez doświadczonego mechanika. W drodze powrotnej do domu auto jednak zaczęło działać, tak jak nie powinno. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy mieć tylko pretensje do siebie, że nie sprawdziliśmy wszystkiego kilka razy? Niekoniecznie. Niektóre wady samochodu są tak ukryte, że znalezienie ich przed zakupem może być niezmiernie trudne. W niektórych przypadkach mamy prawo, aby domagać się swoich roszczeń od sprzedającego.

rękojmia

Czym właściwie jest wada ukryta?

Nie ma dokładnej definicji czym jest taka wada. Możemy przyjąć, że jest to brak, o którym nie zostaliśmy powiadomieni podczas dokonywania zakupu. Wszystkie regulacje mają swoje źródło w Kodeksie Cywilnym a także w ustawach dotyczących sprzedaży konsumenckiej. W naszym skupie aut w Bydgoszczy dbamy o to, aby każdy klient zawsze był dokładnie poinformowany o stanie technicznym danego pojazdu. Ma to nie tylko znaczenie ze względu na uczciwość sprzedaży, ale także ma wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy. Niedopuszczalna jest sprzedaż samochodu, który posiada wady, które mogą być na tyle groźne, że mogą przyczynić się do wystąpienia niebezpieczeństwa na drodze.

Konsument ma prawo do rękojmi

W zgodzie z przepisami osoba, która sprzedała nam wadliwy samochód będzie ponosiła odpowiedzialność za niego z tytułu rękojmi. Nawet awaria silnika czy skrzyni biegów, po zakupie wadliwego pojazdu może zostać uznana za wadę ukrytą pomimo, że jazda próbna przebiegła dobrze. Należy jednak pamiętać o tym, że z tytułu rękojmi możemy dochodzić swoich praw tylko przez miesiąc od daty zakupu. Potem tracimy takie prawo.

[su_note note_color=”#f2f1f1″]W momencie, gdy zauważyliśmy wadę ukrytą możemy żądać od sprzedającego chociażby naprawy czy wymiany danej części, która będzie oczywiście bezpłatna dla nas. Możemy także odstąpić od zawartej umowy z powody wady lub żądać obniżenia pierwotnej ceny.[/su_note]

Dla naszego skupu aut w Bydgoszcz, niezmiernie ważne są dobre relacje i opinie klientów. Dlatego nie tylko dbamy o transparentną sprzedaż, ale także o to by w naszym asortymencie znajdowały się samochody, które są bezpieczne i komfortowe podczas jazdy.

Zadzwoń teraz