Polerowanie samochodu to wyjątkowy sposób, by nadać karoserii swojego auta blasku, przyciągającego uwagę innych uczestników ruchu drogowego. Wciąż jednak niewiele osób wie, że by wypolerować samochód, nie trzeba wcale korzystać z pomocy profesjonalistów. Wprost przeciwnie, takie działania można wykonać samodzielnie, osiągając oczekiwany efekt bez zbędnych kosztów. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak polerować lakier samochodowy, na czym polega ten proces i ile czasu trzeba na niego poświęcić, znamy odpowiedź na Twoje pytania!
Polerowanie samochodu – na czym polega i kiedy je przeprowadzić?
Polerowanie karoserii z biegiem czasu może przydać się każdemu pojazdowi, niezależnie od tego, czy auto zostało zakupione w salonie, czy skorzystaliśmy z oferty od skup aut Bydgoszcz, czy też zakupiliśmy je od prywatnej osoby poprzez popularny portal internetowy. Samo polerowanie sprowadza się do usunięcia lakieru bezbarwnego z karoserii, a dokładnie jego uszkodzonych czy porysowanych fragmentów.
Taki bezbarwny lakier nakładany jest na lakier bazowy i pełni on dla niego funkcję ochronną. Z biegiem czasu jednak, gdy powierzchnię samochodu pokrywają nieestetyczne zarysowania, polerowanie auta staje się koniecznością, zwłaszcza jeśli chcemy, by nasze auto nadal zachwycało swoim wyglądem. Wbrew pozorom, samodzielne usunięcie rys nie jest trudne, choć wymaga nabycia stosownej wiedzy, a także cierpliwości i zaangażowania.
Nic dziwnego, że wielu właścicieli samochodów decyduje się na skorzystanie z profesjonalnego polerowania, by pozbyć się nieestetycznych zarysowań na powłoce lakierniczej. Niestety, taka usługa wiąże się ze sporymi kosztami, a czas trwania usługi zależy od stanu całego auta oraz od ilości zarysowań na lakierze.
Jak się jednak okazuje, wizyta u lakiernika nie zawsze jest konieczna. Co zrobić, gdy podczas użytkowania auta na jego karoserii powstanie niewielka ryska? Jak sprawić, by powierzchnia lakieru samochodu lśniła jak po wyjeździe z salonu? Jeśli powierzchnia defektów lakieru nie jest duża, możemy zrezygnować z usług lakiernika i przeprowadzić polerowanie lakieru samochodowego zupełnie samodzielnie.
Samodzielna czy profesjonalna korekta lakieru?
Usługi lakiernicze cieszą się w naszym kraju sporym zainteresowaniem. Taka kosmetyka pozwala nie tylko usunąć z warstwy lakieru szpecące go zarysowania, ale również nadaje karoserii rzucającego się w oczy blasku.
Renowacja lakieru przydaje się wówczas, gdy po naszym samochodzie widać już upływ czasu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem staje się pełna korekta lakieru, wykonywana przez profesjonalistę. Jak nietrudno się domyślić, takie wypolerowanie samochodu wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów, które – w tym właśnie przypadku – nie należą do najniższych. W zależności od wielkości samochodu i jego stanu, usługa korekty lakieru waha się na ogół w granicach ok. 2000 zł. Dodatkowo polerowanie aut wiąże się również z koniecznością oczekiwania w kolejce, co wydłuża w czasie wykonanie korekty lakieru.
To właśnie dlatego coraz więcej osób chce wiedzieć, jak wypolerować lakier, by nie musieć korzystać z profesjonalnych usług lakierniczych. Nic dziwnego, bo przy odrobienie zaangażowania i umiejętności, polerowanie lakieru bezbarwnego można przeprowadzić zupełnie samodzielnie.
Ile trwa polerowanie auta i jak je rozpocząć?
To, ile trwa polerowanie auta, zależy w znacznej mierze od naszego doświadczenia i umiejętności. Zdecydowanie więcej czasu zajmuje to wyzwanie osobom, które robią to pierwszy raz. U wprawionych kierowców poprawa stanu lakieru zajmuje na ogół ok. 4 godzin. Do tego należy doliczyć również przygotowanie auta oraz niezbędnych narzędzi. Będą to przybory, które wykorzystamy do czyszczenia, ale również i specjalistyczne preparaty, dzięki którym nasze auto nabierze na nowo wyjątkowego blasku.
Przede wszystkim przyda się miernik, dzięki któremu określimy grubość lakieru. Dlaczego jest to takie istotne? Polerowanie bowiem polega na usunięciu uszkodzonej warstwy bezbarwnego lakieru. Należy uważać jednak, by w procesie tym nie uszkodzić lakieru bazowego. Dzięki miernikowi dowiemy się, jaką grubość ma warstwa bezbarwna. Pomiar grubości lakieru pozwoli nam z kolei zachować należytą ostrożność.
Czym polerować lakier? Tutaj przyda się przede wszystkim polerka mechaniczna. Jeśli nasz samochód pokrywają duże rysy, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie polerka rotacyjna. Z kolei polerka Dual Action, nazywana również arbitralną, przyda się w końcowym etapie, kiedy już największe problemy zostaną usunięte z karoserii naszego auta. Polerowanie aut nie może również obyć się bez gąbki polerskiej, czyli tzw. padu. Preparaty czyszczące to z kolei druga grupa produktów, o której należy wspomnieć podczas odpowiedzi na pytanie, czym polerować lakier. Będą to przede wszystkim pasty polerskie, które swoim stopniem ścieralności muszą być dopasowane do konkretnych padów, dzięki czemu efekty naszej pracy będą satysfakcjonujące.
Jak wypolerować auto – najważniejsze zasady
Kiedy zgromadzimy już potrzebne akcesoria, możemy przystąpić do pracy. Zanim jednak rozpoczniemy proces renowacji lakieru, należy dokładnie usunąć z auta brud i inne zanieczyszczenia. W tym celu przeprowadza się nie tylko mycie i suszenie, ale również i glinkowanie przy użyciu specjalnej gumy samochodowej, która pozwoli nam usuwać większe zanieczyszczenia.
Po ponownym umyciu pojazdu, można już przejść do samego polerowania. Jak wypolerować auto? Główną zasadą będzie tutaj polerowanie stosunkowo niewielkich fragmentów przy zastosowaniu kolistych ruchów. Co ważne, specjalną taśmą należy zabezpieczyć te elementy samochodu, które nie będą poddawane całemu procesowi. Ostateczny blask uzyskamy natomiast po użyciu padów i dedykowanych im past. Ich nakładanie kończy proces polerowania samochodu, nadając mu pożądanego blasku. Nadmiar pasty należy usunąć przy pomocy specjalnych szamponów odtłuszczających.
Dodatkowo warto również zabezpieczyć efekty pracy wysokiej klasy woskiem, by móc cieszyć się nimi znacznie dłużej. Taka warstwa ochroni również lakier auta przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Wiesz już czym wypolerować auto i jak wypolerować samochód. Możesz więc przystąpić do samodzielnej pracy pamiętając, że wystarczy tylko nieco cierpliwości, umiejętności i kilka niezbędnych akcesoriów, by zaoszczędzić sporo gotówki, rezygnując z usług specjalisty.