fbpx

Kupno lub sprzedaż używanego samochodu obarczone jest ryzykiem. Możemy zainwestować w auto, które może okazać się dla nas skarbonką bez dna, albo możemy też trafić na nieuczciwego sprzedawcę. Szczególnie kupowanie auta z drugiej ręki jest loterią. Zdarza się również tak, że proponowane nam jest sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego. Warto się wówczas zastanowić, czy aby na pewno taka transakcja jest uczciwa.

Brak dowodu rejestracyjnego nie zawsze oznacza oszustwo.

Rynek wtórny samochodów używanych ma swoje zalety, ale ma również wady. Jak wiemy, nie wszystkich w Polsce stać na nowe auto z salonu, to też rynek aut z drugiej ręki ma się w Polsce cały czas świetnie. Jeśli jednak ktoś nam proponuje zakup samochodu bez dowodu rejestracyjnego, warto się zastanowić nad tym zakupem.

Nie zawsze jednak oznacza to brak uczciwości sprzedającego. Może to być niestety zgubienie dowodu rejestracyjnego. Za każdym razem, warto jednak zachować czujność, by uniknąć kłopotów z rejestracją bez kompletu dokumentów. Brak dowodu rejestracyjnego może oznaczać na przykład zgubione dokumenty samochodu. Jeśli dowód rejestracyjny zaginie, należy postarać się o wydanie duplikatu. Kopię dowodu rejestracyjnego, należy przedstawić w urzędzie podczas rejestrowania pojazdu, który jest naszym świeżym nabytkiem. Rejestracja auta bez dokumentów, jest znacznie utrudniona. Warto za każdym razem zorientować się dokładnie, jaki samochód kupujemy i zapytać o dokumenty przy kupnie samochodu.

Ważne również, by nie kupować samochodu pod wpływem emocji, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że zakup samochodu jest rzeczą ważną i wiele osób traktuje to wydarzenie emocjonalnie, ale warto by decyzję spokojnie przemyśleć. Zapytajmy o dokumenty, sprawdźmy dokładnie dokument sprzedaży. Nie dajmy się nabrać na „bajki” sprzedawców, którzy handlowanie mają opanowane do perfekcji. Ważne, by przy zakupie zachować zdrowy rozsądek i chłodną głowę.

dowód rejestracyjny

Sytuacje, w jakich można sprzedać auto bez dowodu rejestracyjnego.

Jedno jest pewne, przykra sytuacja z brakiem dowodu rejestracyjnego przy zakupie samochodu nie spotka nas w skupie aut Bydgoszcz. Jest to profesjonalna firma, zajmująca od lat sprzedażą i skupowaniem używanych samochodów. Tutaj klient zawsze otrzyma komplet dokumentów i sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego nie jest możliwa w skupie aut Bydgoszcz. To bardzo cenne.

Musimy mieć na względzie jednak, że mogą się zdarzyć wyjątkowe sytuacje, w których sprzedaż auta bez dowodu rejestracyjnego będzie miała miejsce. Są to wyżej wspomniane zgubione dokumenty od samochodu, lub auto sprowadzone zza granicy, jeszcze niezarejestrowane w Polsce. Samochód sprowadzony zza granicy bez dowodu rejestracyjnego, może okazać się niezbyt dobrą okazją. Powinniśmy mieć chociażby kartę pojazdu, która pozwoli nam na odtworzenie historii pojazdu. Ważna jest również umowa kupna – sprzedaży, w przypadku braku tych dokumentów, prawdopodobnie jest, że nie uda nam się zarejestrować i zalegalizować auta. Takie są konsekwencje braku dowodu rejestracyjnego.

Jeżeli sprzedający samochód nie dysponuje żadnym dowodem rejestracyjnym, lub wydaje się on być mało autentyczny, możemy mieć do czynienia z oszustwem, ale przy zakupie auta, które nam się spodobało, możemy zaznaczyć, że podpiszemy umowę, tylko wtedy, gdy otrzymamy komplet dokumentów. Może się również zdarzyć, że dowód rejestracyjny został zatrzymany podczas kontroli drogowej, ponieważ funkcjonariusze zauważyli, że samochód jest w ogólnym złym stanie technicznym. Musimy się wówczas liczyć z tym, że to na naszej głowie będzie usunięcie tych usterek w celu odzyskania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

zgubiony dowód rejestracyjny

Lista niezbędnych dokumentów potrzebnych do sprzedaży auta

Za każdym razem, gdy chcemy sprzedać, lub kupić auto, musimy dopilnować pewnych formalności. Prócz sporządzenia umowy kupna – sprzedaży samochodu i jej podpisania, musimy pamiętać o szeregu innych konsekwencji, które związane są ze sprzedażą auta. Jako właściciele auta na sprzedaż, powinniśmy okazać kilka ważnych dokumentów kupującemu. Oto, jakie dokumenty od sprzedającego samochód powinniśmy otrzymać:

  • umowa kupna sprzedaży – jest to bodajże najważniejszy dokument, jaki towarzyszy nam przy transakcji. Jest on niezbędny do zarejestrowania samochodu, ale również do czynności podatkowych oraz konsekwencji cywilnoprawnych.
  • Kolejnym ważnym dokumentem, jaki powinien mieć sprzedający jest dowód rejestracyjny. Brak dowodu rejestracyjnego, może wiązać się z konsekwencjami w rejestrowaniu auta w urzędzie.
  • zakup auta bez karty pojazdu może również znacznie utrudnić procedurę legalizacji pojazdu w polskim urzędzie. Tuż obok dowodu rejestracyjnego, jest to najważniejszy dokument.
  • sprzedaż samochodu bez oc i przeglądu, może być również źle postrzegana, jest to niezbędne do załatwienia formalności. Każdy samochód musi być ubezpieczony, niezależnie w jakiej firmie. Możemy zostać w firmie ubezpieczeniowej poprzedniego właściciela, lub zawrzeć nową umowę na siebie w nowej dogodnej nam firmie ubezpieczeniowej.
  • Pamiętajmy również o kluczykach, bez nich nie możemy sprzedać auta. Najlepiej przygotować dwa komplety, jeśli je posiadamy.

Pamiętajmy, że brak dowodu rejestracyjnego nie zawsze oznacza nieuczciwego sprzedawcę, ale warto zachować wówczas czujność i nie kusić się na super okazję cenową, ponieważ brak dowodu rejestracyjnego może wiązać się dla nas z poważnymi konsekwencjami. Im więcej dokumentów otrzymamy od sprzedającego, tym większe będziemy mieć do niego zaufanie.

Zadzwoń teraz