Głównym zadaniem świecy zapłonowej jest wytworzenie iskry. Ta z kolei niezbędna jest, by nastąpił proces zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej, a – prościej rzecz ujmując – by odpalić silnik naszego pojazdu. Wszyscy kierowcy zapewne wiedzą, że z biegiem czasu świece zapłonowe zużywają się. Nic w tym dziwnego, bowiem pracują one w naprawdę ciężkich warunkach. Do ich zużycia przyczynia się przede wszystkim różnica temperatur – świece rozgrzewane są najpierw do ekstremalnie wysokiej temperatury, by następnie zostać schłodzonymi zimnym powietrzem. Dlatego też regularna wymiana świec zapłonowych staje się koniecznością, jeśli nie chcemy dać się zaskoczyć brakiem iskry. Co ile wymieniać świece i jaka jest żywotność świec, dostępnych na współczesnym rynku?

Co daje wymiana świec i dlaczego warto to robić?

Układ zapłonowy samochodu składa się z wielu elementów, a jednym z nich są właśnie świece zapłonowe. Niestety, pomimo rozwoju technologii, żywotność świec zapłonowych nadal pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też warto regularnie wymieniać świece zapłonowe, o czym z pewnością wiedzą ci, którzy doświadczyli różnorodnych problemów, związanych ze zużyciem tego niezwykle istotnego elementu. Wbrew pozorom, problem ze świecą nie odbije się wyłącznie na trudnościach z uruchomieniem silnika. Wymiana świec pozwala bowiem również na jego sprawną pracę, determinując w znacznym stopniu zużycie paliwa.

Świece odpowiadają nie tylko za zapłon, ale również i za prawidłowo pracę silnika. Warto wiedzieć więc, że ich stopniowe zużywanie się będzie odbijać się na jego osiągach, które będą znacznie mniejsze. Jednak słabsze osiągi to tylko jeden z wielu problemów, które może spowodować ten zużyty element układu zapłonowego.

Regularna wymiana świec w samochodzie sprawia, że silnik pracuje równo, zużywając standardową ilość paliwa. Problem ze świecami w silnikach benzynowych może bowiem odbijać się również na znacznym wzroście spalania paliwa. Niespalone paliwo osiada na katalizatorze, przyśpieszając również jego zużywanie się, a do środowiska naturalnego emitowane są szkodliwe substancje. Dlatego też, jeśli zauważymy objawy zużycia świec, warto działać błyskawicznie. Należy wiedzieć również, kiedy wymieniać świece w samochodzie, by nie dopuścić do poważniejszej awarii i narastania problemów.

Co ile wymieniać świece

Jak często wymieniać świece w aucie?

Świece zapłonowe kiedy wymienić? Co ile wymiana świec?- to jedne z najczęściej zadawanych pytań motoryzacyjnych, jeśli chodzi o popularne przeglądarki internetowe. Nic dziwnego, bowiem wiedza na temat tego, jak często trzeba wymieniać świece, może uratować nas przed zgubnymi skutkami zaniechania tego rodzaju działań. Wiele osób takich informacji poszukuje w instrukcjach, wydawanych przez producenta samochodu. Jednak postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta nie zawsze sprawdza się w praktyce, jeśli chodzi właśnie o świece zapłonowe kiedy wymienić je, by uniknąć większych problemów?

W przypadku świec, montowanych w starszych silnikach, np. w samochodach kupionych w skup aut Bydgoszcz, wymiana musi być znacznie częstsza. W nowoczesnych autach, które niedawno wyjechały z salonu, świece wymienia się natomiast nieco rzadziej. Niezwykle istotne będą jednak również warunki eksploatacyjne. Jak się bowiem okazuje, niekiedy świece powinny zostać wymienione już po przejechaniu 30 tys. km. Innym razem montaż nowych świec będzie konieczny po pokonaniu nawet 100 tys. km. To właśnie taka rozbieżność sprawia, że świece zapłonowe należy wymieniać wówczas, gdy wskazuje na to ich stan techniczny – nie zawsze będzie to bowiem dokładnie 30 czy 100 tysięcy kilometrów, jak pokazują statystyki.

Na co zwrócić uwagę, kontrolując stan świec? Będzie to przede wszystkim stopienie lub deformacja głównej elektrody w wyniku przegrzania, ale również ślady zabrudzenia olejem i sadzą, które mogą wskazywać na to, że świeca wymaga już szybkiej wymiany.

wymiana świec w samochodzie

Dlaczego warto wymienić świece na irydowe?

Świecie irydowe cieszą się bardzo dużym zaufaniem mechaników, co z kolei przekłada się na ich rosnącą popularność również wśród kierowców. Świecie zapłonowe irydowe posiadają wiele zalet, o których warto wiedzieć. Wpływa na nie przede wszystkim iryd, który jest materiałem niezwykle trwałym.

Standardowe świece zapłonowe cechują się więc znacznie mniejszą żywotnością, niż świece irydowe. Jeśli zdecydujemy się wybrać świece irydowe, możemy również liczyć na zdecydowanie szybszy zapłon oraz lepsze radzenie sobie z pracą w skrajnych warunkach, związanych ze wspomnianymi już zmianami temperatury.

Świece zapłonowe irydowe mają również inną, niezwykle istotną zaletę. Ograniczają one bowiem wzrost zużycia paliwa, a jednocześnie wykorzystanie tego rodzaju świec minimalizuje przedostawanie się do środowiska naturalnego szkodliwych substancji. Warto w tym momencie sięgnąć również do statystyk, mówiących, co ile wymieniać świecie irydowe. Jak się bowiem okazuje, jeśli zdecydujemy się zamontować świecie irydowe, ich wymiana będzie konieczna na ogół po ok. 60 tys. km. Dla przykładu świece standardowe – niklowo-litowe – wymienia się na ogół po 30 tys. Na znacznie dłuższą eksploatację pozwala z kolei dobór świec platynowych, które zużywają się średnio po przejechaniu ok. 100 tys. km.

Wymiana świec zapłonowych

Wymiana świec zapłonowych – samodzielnie czy u mechanika?

Wiesz już:

  • jaką rolę pełnią świece zapłonowe,
  • dlaczego warto wymieniać świece zapłonowe jak często wymieniać ten element układu zapłonowego,
  • co wskazuje na to, że świece zapłonowe powinny być wymienione.

Warto więc jeszcze zdobyć nieco informacji na temat tego, czy samodzielna wymiana świec zapłonowych jest możliwa, czy też lepiej zlecić takie zadanie mechanikowi. W tym momencie wszystko zależy od naszych umiejętności i wiedzy, związanej z budową samochodu. Osoby, które nie są zupełnymi amatorami majsterkowania i posiadają podstawową wiedzę w tym zakresie, nie powinny mieć żadnych trudności z samodzielną wymianą świecy. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja u osób, które niewiele mają wspólnego z domowym majsterkowaniem i dla których otwarcie maski samochodowej oznacza wkroczenie do świata tajemnic. W takim przypadku wymianę świec warto powierzyć mechanikowi, by nie doprowadzić do większych uszkodzeń błędnymi decyzjami.

Zadzwoń teraz