fbpx

Zakup samochodu, to proces wymagający zaangażowania, poświęcenia czasu i energii. Przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić auto, zanim zdecydujemy się na zakup. Co jeśli kupimy samochód pod wpływem emocji, lub auto, które zostało nam sprzedane ma wiele wad ukrytych i dostrzegliśmy je dopiero po podpisaniu umowy? Czy istnieje coś takiego jak zwrot samochodu po zakupie i czy ktoś się w ogóle na to zgadza?

Rękojmia – co to takiego?

Jak możemy się domyślać, zwrot samochodu po zakupie od osoby prywatnej, czy firmy nie jest niczym przyjemnym. Często dochodzi wtedy do kłótni i nieporozumień. Czy jednak zwrot samochodu po zakupie jest w ogóle możliwy? Okazuje się, że jeśli samochód został sprzedany z ukrytymi wadami, sprzedawca nie wyjawił ich podczas transakcji, a my odkryjemy je podczas użytkowania i nie chcemy tych awarii naprawiać na własny koszt, to chroni nas, jako kupujących rękojmia. Czym jest rękojmia?

Jest to regulacja prawna, na podstawie Kodeksu Cywilnego, stworzona w celu ochrony kupujących. Nakłada ona odpowiedzialność na sprzedawcę odpowiedzialność za wady fizyczne i prawne dotyczące przedmiotu transakcji. Wadą prawną danego przedmiotu, a w tym wypadku auta jest to, że został on sprzedany wyłącznie przez jednego współwłaściciela. Przypuśćmy, że auto ma dwóch właścicieli, ale tylko z jednym zostaje podpisana umowa, wówczas mamy do czynienia z wadą prawną i możemy oczekiwać rozpatrzenia rękojmi. Natomiast wadą fizyczną auta, jest wada, którą możemy fizycznie dostrzec, na przykład w samochodzie, który uległ wypadkowi i został on nieprawidłowo złożony i naprawiony.

Wówczas auto nosi wady fizyczne i również możemy oczekiwać możliwości zwrotu samochodu z tytułu rękojmi. Rękojmia zdecydowanie chroni prawa kupującego i daje poniekąd poczucie bezpieczeństwa, że w razie, gdy odkryjemy tego typu wady, możemy oczekiwać możliwości zwrotu zakupionego auta. Co ważne, rękojmia trwa dwa lata od momentu zakupu.

zwrot samochodu do komisu

Odstąpienie od umowy

Należy również wziąć pod rozważanie przypadek, w którym auto jest uszkodzone, właściwie jego stan jest fatalny, ale z jakiegoś powodu sprzedawca prywatny sprzedał nam auto, jako pełnowartościowe. Czy zwrot kupionego samochodu od osoby prywatnej jest w ogóle możliwy? Wówczas niestety nie mamy prawa do zwrotu samochodu po zakupie. Jeśli jednak dokonaliśmy zakupu samochodu w firmie, na przykład tego typu jak skup aut Bydgoszcz, wówczas mamy prawo do odstąpienia od umowy. Choć w skupie aut Bydgoszcz z reguły samochody są pełnowartościowe i klienci mają wielkie zaufanie do firmy, to warto wiedzieć, że kupując auto w auto komisie, można je zwrócić. Zazwyczaj wygląda to tak, że zwrot samochodu sprzedającemu polega na podpisaniu nowej umowy lub anulowaniu poprzedniej, a także sprzedawca może zaproponować obniżenie ceny, czyli zwrot pewnej ustalonej wartości samochodu, lub naprawę wad, które zauważyliśmy.

 

Zwrot samochodu krok po kroku

Ustaliliśmy już czy można zwrócić zakupiony samochód, komu i w jakich okolicznościach się to odbywa, lecz warto byłoby się przyjrzeć temu jak ma to wyglądać krok po kroku. Prawem kupującego samochód używany jest możliwość jego zwrotu do komisu, a zacząć należy od:

  • zwrócenia uwagi, kiedy zauważyliśmy wady, ponieważ musimy ją zgłosić w ciągu miesiąca z tytułu rękojmi, a natychmiast z tytułu odstąpienia od umowy, w przypadku zwrotu samochodu kupionego od firmy.
  • Następnie ważne jest, by uzyskać dowód na wykrytą wadę i zgłoszenie się do UOKiK w celu spisania stosownego dokumentu.
  • Następnie sprzedawca może zaproponować obniżenie ceny, lub usunięcie usterek, ale nie musimy się na to zgadzać. Zazwyczaj, sprzedawcy, którzy nie chcą spraw w sądzie godzą się na oddanie im samochodu.
  • Potem podpisywana jest umowa anulacyjna sprzedaż między sprzedawcą, a kupującym.

Jeśli samochód już został zarejestrowany należy ją dostarczyć do odpowiedniego urzędu w celu anulowania rejestracji.

Pamiętajmy, że zwrot zakupionego auta jest możliwy, gdy kupujemy go w firmie. Może to być salon, skup, czy komis, a nie osoba prywatna. Wówczas za oferowany towar, a także za jego wady odpowiada właściciel firmy. Zatem do firmy kierujemy swoje roszczenia.

zwrot zakupionego auta

Co mówią przepisy prawa o zwrocie kupionego samochodu?

Według przepisów prawa zwrot zakupionego samochodu uzależniony jest od tego gdzie został kupiony samochód. Kto był sprzedającym, a kto kupującym. Należy natomiast pamiętać, że tak jak w sklepach, tak samo w skupach aut, komisach, czy salonach samochodowych klient jest chroniony przepisami. Dotyczy to również sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zwrotem samochodu po zakupie. Między rękojmią, a odstąpieniem od umowy jest różnica. Odstąpienie od umowy, jak sama nazwa wskazuje jest rezygnacją z zawartej umowy między konsumentami. Można jej dokonać jedynie w przypadku zakupu auta w firmie. Aby jednak móc skorzystać z rękojmi, należy również powiadomić sprzedającego o wadach, a następnie sporządzić i dostarczyć pismo o obniżeniu ceny. Podobnie w przypadku odstąpienia od umowy. Najlepiej jest, jeśli zrobimy to od razu po wykryciu wady, ponieważ w przypadku skorzystania z prawa odstąpienia od umowy, możemy:

  • odstąpić od umowy,
  • żądać obniżenia ceny,
  • żądać naprawy usterek,
  • wnosić o wymianę pojazdu.

W momencie, gdy wada została odkryta w ciągu roku od zakupu samochodu, możemy mieć do czynienia z tak zwaną niezgodnością towaru z umową. Czyli samochód został sprzedany, jako pełnowartościowy, a posiadał usterki, które zostały przez sprzedawcę ukryte. Cały proces zwrotu zakupionego samochodu może przejść sprawnie i gładko, jedynie, jeśli szybko zareagujemy.

Dlatego już przy zakupie auta, powinniśmy zwracać uwagę na sporządzoną umowę kupna – sprzedaży. Umowa ta powinna być jasno sformułowana, bez żadnych tajemniczych klauzuli i aneksów. Jeśli umowa jest sformułowana, w prosty, przejrzysty sposób, możemy łatwiej dochodzić roszczeń w momencie zwrotu zakupionego auta. Ponad to, pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest dokładne sprawdzenie auta najlepiej jak to możliwe.

Zadzwoń teraz