Aby wykonać jakikolwiek manewr na drodze, kierowca powinien zachować szczególną ostrożność, rozglądając się dokładnie, czy nie spowoduje nim zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Temu z kolei służą lusterka, będące obowiązkowym wyposażeniem każdego pojazdu. Niestety, również i one bywają zawodne. Mowa tutaj o tzw. martwym polu widzenia, które może doprowadzić do tragicznej w skutkach sytuacji. Czym jest martwy punkt w lusterku i jak sobie z nim radzić?
Czym jest martwy punkt w lusterku?
Mianem martwego pola określa się obszar wokół samochodu, którego kierowca nie widzi w lusterkach, niezależnie od tego, czy będą to lusterka boczne, czy też lusterko wsteczne. Jak to możliwe? Otóż konstrukcja samochodu nie pozwala na objęcie przez lusterka całego obszaru, który znajduje się dookoła auta. W ten sposób powstaje luka, niewidoczna z punktu widzenia osoby, kierującej samochodem.
Tzw. martwa strefa staje się przyczyną kolizji i poważnych wypadków, z reguły kończących się tragicznie. Nic dziwnego, bowiem w lusterku spoglądamy często w trakcie jazdy samochodem, zwłaszcza przy zmianie pasa ruchu czy przy wykonywaniu manewru wyprzedzania.
Sam martwy punkt znajduje się za tylną ćwiartką auta, położoną po jego lewej stronie. Jego wielkość uzależniona jest z kolei od wielkości pojazdu i jego typu. I tak największe martwe pole znajduje się na ogół w lusterkach samochodów ciężarowych i w dużych autach, co prowadzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mniejsze samochody, które skupuje np. skup aut Bydgoszcz, mają bardziej ograniczone martwe pole, choć może zmieścić się w nim zarówno motocykl, jak i inny samochód osobowy, zwłaszcza w przypadku, gdy wsiadamy do pojazdu ze źle ustawionymi lusterkami.
Jak prawidłowo ustawić lusterka?
Na szczęście prawidłowe ustawienie lusterek pozwala zminimalizować ryzyko, jakie niesie ze sobą martwe pole. Cały proces należy jednak rozpocząć nie od samych lusterek, ale od ustawienia optymalnej odległości fotela od kierownicy. Dopiero po wykonaniu tego zadania możemy przejść do jego głównej części.
I tak lusterko wsteczne należy ustawić w sposób, dzięki któremu kierowca będzie mógł zobaczyć w nim cały obszar tylnej szyby pojazdu, ale również i niewielki fragment jego lewej strony. Niezwykle istotne w tym kontekście będzie również ustawienie lusterek bocznych. Te z kolei nie powinny być skierowane na sam pojazd. Kierowca musi więc widzieć w bocznym lusterku zaledwie niewielki fragment swojego samochodu i zdecydowanie większą część drogi, znajdującej się za nim.
Jak poznać prawidłowo ustawione lusterko? Gdy wyprzedzający nas samochód znika z odbicia lusterka zewnętrznego, jego przód musi być już widoczny w bocznej szybie naszego auta. Aby zachować bezpieczeństwo na drodze, należy ustawiać lusterka i fotel w odpowiedniej pozycji po każdej zmianie osoby, kierującej pojazdem. Co ważne, prawidłowe ustawienie zajmuje zaledwie kilka chwil, a może uchronić kierowcę i pasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego przed konsekwencjami, jakie niesie ze sobą zlekceważony martwy punkt w samochodzie osobowym.
Jak radzić sobie z martwym punktem w samochodzie?
Jeśli chodzi o martwy punkt lusterka, a konkretnie ich prawidłowe ustawienie, powinny przyczynić się do znacznego zwiększenia bezpieczeństwa na drodze. Z odpowiedzią na tego rodzaju problemy wychodzi również technologia, oferując cały wachlarz różnorodnych możliwości. Będą to przede wszystkim:
- asystent martwego pola – system ten wykorzystywany bywa głównie tam, gdzie obowiązuje więcej, niż jeden pas ruchu. Bazuje on w znacznej mierze na czujnikach, które zamontowane są zarówno w prawym, jak i lewym lusterku zewnętrznym. To właśnie ich zadaniem jest alarmowanie o zbliżającym się pojeździe,
- lusterka asferyczne, powoli wypierające z rynku lusterka płaskie. W takich lusterkach zewnętrzny fragment załamuje się ku zewnętrznej stronie, co znacznie zwiększa pole widzenie kierowcy,
- lusterka sferyczne, które są z kolei wypukłe, co również pozwala kierowcy znacznie ograniczyć obszar martwego pola. Dodatkowo są one wyposażone w szkło zmniejszające i oddalające, dzięki czemu gwarantują znacznie większe bezpieczeństwo, niż tradycyjne, płaskie lusterka.
Jak oszukać martwe pole?
Interesującym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zapomnieć o obiektach w martwym polu, ciesząc się tym samym bezpieczną jazdą, będą z pewnością również tzw. lusterka martwego pola. Takie lusterka mogą przybierać różne formy. Najczęściej są one obrotowe, dzięki czemu można je umieścić w dowolnym miejscu tak, by kierowca w nie spoglądający był w stanie objąć wzrokiem znaczną część drogi, znajdującej się za jego plecami.
Alternatywnym rozwiązaniem będą z kolei lusterka, przyjmujące formę naklejki. Taką naklejkę umieszcza się na ogół w dolnej części lusterka tak, by znajdowała się ona w jak najmniejszej odległości od drzwi po stronie kierowcy. Dzięki temu będzie on mógł widzieć drogę za pojazdem, unikając niebezpieczeństwa zderzenia z jednośladem czy innym samochodem w trakcie wykonywania manewru, wymagającego zmiany pasa ruchu.