Technika jazdy defensywnej nie jest wcale nowym odkryciem. Wprost przeciwnie! W Stanach Zjednoczonych zaczęto mówić o niej już w połowie ubiegłego wieku. I to właśnie Amerykanin – Chris Imhoff z National Safety Council – uznawany jest za twórcę jej zasad, których dziś uczą się kierowcy na całym świecie. Również i w Polsce coraz częściej mówi się o konieczności szkolenia młodych kierowców z tzw. defensive driving, czyli z bezpiecznej jazdy samochodem. Jakie są zasady jazdy defensywnej i na czym polega taka technika prowadzenia samochodu? Zapraszamy do lektury.
Jazda defensywna – czym jest defensive driving?
Zanim dowiemy się, jak wygląda defensive driving w praktyce, warto udzielić kilku ogólnych informacji na temat zagadnienia, jakim jest sama jazda defensywna – co to jest i na czym polega.
Jazda defensywna, nazywana również proaktywną, to zespół zasad, pozwalających zachować bezpieczeństwo na drodze. Mają temu służyć określone procedury zachowania, ale również i techniki obserwacji, umożliwiające odpowiednio szybkie przewidywanie zagrożeń i reagowanie na nie w stosowny sposób. Pierwszy kurs jazdy defensywnej zorganizowany został w Stanach Zjednoczonych. Miało to miejsce już w 1964 r. Już od kilkudziesięciu lat zasady, związane z jazdą proakywną, stanowią podstawę edukacji również w krajach skandynawskich.
Najogólniej można powiedzieć, że jazda defensywna polega na świadomym kierowaniu samochodem, sprowadzającym się nie tylko do przestrzegania zasad ruchu, ale również i na przewidywaniu zachowań innych uczestników ruchu drogowego oraz informowaniu ich na bieżąco o planowanych przez siebie manewrach. Taka technika jazdy nie jest jeszcze rozpowszechniona wśród polskich kierowców. Niemniej jednak coraz częściej mówi się o konieczności rozwoju krajowej szkoły jazdy w tym właśnie kierunku, by zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, zmniejszając jednocześnie liczbę katastrofalnych w skutkach wypadków i niebezpiecznych kolizji.
Na czym polega technika jazdy defensywnej w ruchu drogowym?
Defensywna jazda polega na przestrzeganiu kilku najważniejszych zasad. Zostały one sformułowane już kilkadziesiąt lat temu przez Amerykanina Chrisa Imhoffa, jednak pomimo upływu lat, nie straciły one nic na swojej aktualności. Takie świadome unikanie niebezpieczeństwa na drodze to wyraz troski zarówno o siebie, jak i o innych uczestników ruchu drogowego. Jakich zasad należy przestrzegać, stosując technikę jazdy defensywnej?
Uważna obserwacja drogi
Uważna obserwacja drogi to jedna z najważniejszych zasad jazdy defensywnej. Dzięki uważnej obserwacji sytuacji na drodze, możemy przewidzieć zamiary innych uczestników ruchu oraz ewentualne zagrożenia tak, by szybko na nie zareagować. Stosując taktykę jazdy defensywnej, skanuj wzrokiem drogę i patrz jak najdalej do przodu, przewidując zachowania innych, by nie dać się zaskoczyć i nie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, wciskając hamulec w odpowiednio szybkim tempie.
Przestrzeganie zasad ruchu drogowego
Wbrew pozorom, o zasadzie tej trzeba przypominać nieustannie. Stosowanie się do podstawowych zasad ruchu drogowego, zdecydowanie zmniejsza ryzyko kolizji i wypadków. Będzie to chociażby dostosowanie prędkości do warunków drogowych, co pozwoli uniknąć poślizgu. Kierowca defensywny szanuje również innych uczestników ruchu drogowego, zachowując zasady kultury we wszystkich sytuacjach drogowych.
Powstrzymanie się od gwałtownych manewrów
Gwałtowne manewry mogą być źródłem wielu sytuacji niebezpiecznych dla wszystkich kierowców. Dlatego też kierowca defensywny powinien wystrzegać się tych zachowań, których nie mogą przewidzieć inni użytkownicy dróg. Sygnalizuj więc czytelnie swoje zamiary innym uczestnikom ruchu drogowego, by nie doprowadzić do kolizji i nie zaskakiwać kierowców swoim stylem jazdy. Bądź widoczny i przewidywalny na drodze publicznej i w ruchu pozamiejskim, zachowaj odpowiedni odstęp pomiędzy pojazdami i powstrzymaj się od wyprzedzania w niedozwolonych miejscach. Pamiętaj, że kierunkowskaz to cenna wskazówka dla innych kierowców, dzięki której wiedzą oni o Twoich zamiarach i nie zostaną zaskoczeni gwałtownym manewrem.
Pełna koncentracja za kierownicą
Jazda proaktywna polega również na pełnej koncentracji za kierownicą. Kierowca defensywny powinien skupiać się wyłącznie na tym, co dzieje się na drodze. Dzięki temu będzie on hamować odpowiednio szybko, gdy na jezdnię wtargnie pieszy i uniknie kolizji z samochodem jadącym z naprzeciwka, gdy ten wykona gwałtowny manewr. Skoncentruj się więc na prowadzeniu samochodu, komunikuj czytelnie swoje zamiary innym uczestnikom ruchu i na bieżąco analizuj swoje zachowania, by poznać słabe strony i postarać się je wyeliminować.
Kultura na drodze
Kultura jazdy to niezwykle istotne zagadnienie, na które zwrócił uwagę twórca zasad defensywnej jazdy. Poruszając się w ruchu drogowym, zachowuj jego płynność, używaj świateł hamowania i kierunkowskazów, zwalniaj w terenie zabudowanym i informuj innych uczestników ruchu o swoich zamiarach. Wyeliminuj złe nawyki za kierownicą, by móc cieszyć się bezpieczną jazdą, starając się jednocześnie nie utrudniać jej innym kierowcom.
Szkolenie z jazdy defensywnej, czyli jak zostać kierowcą defensywnym?
Defensywny kierowca to kierowca myślący, na bieżąco analizujący ewentualne zagrożenia, przewidujący działania innych uczestników ruchu drogowego i odznaczający się wysoką kulturą jazdy, przejawiającą się chociażby w informowaniu innych o planowanych manewrach. Na szczęście coraz więcej świadomych osób chce rozwijać się w tym kierunku, zapisując się na dodatkowe szkolenia, które stanowią podstawę nauki jazdy już od 50 lat w krajach skandynawskich.
Takie szkolenie jazdy defensywnej to doskonałe rozwiązanie dla młodych kierowców, którzy dopiero zakupili pierwszy pojazd, np. w skup aut Bydgoszcz, choć szkoły bezpiecznej jazdy coraz częściej odwiedzają również doświadczone za kierownicą osoby, których celem jest doskonalenie techniki jazdy i wysoki poziom bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Celem takich kursów będzie przede wszystkim wykształcenie zdolności do skutecznego reagowania na różne sytuacje na drodze, poprzez ich szybkie przewidywanie oraz nauka pełnej koncentracji za kierownicą. Warto podjąć takie wyzwanie, by promować świadomą jazdę, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu.