Zakup samochodu, to proces wymagający zaangażowania, poświęcenia czasu i energii. Przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić auto, zanim zdecydujemy się na zakup. Co jeśli kupimy samochód pod wpływem emocji, lub auto, które zostało nam sprzedane ma wiele wad ukrytych i dostrzegliśmy je dopiero po podpisaniu umowy? Czy istnieje coś takiego jak zwrot samochodu po zakupie i czy ktoś się w ogóle na to zgadza?
Rękojmia – co to takiego?
Jak możemy się domyślać, zwrot samochodu po zakupie od osoby prywatnej, czy firmy nie jest niczym przyjemnym. Często dochodzi wtedy do kłótni i nieporozumień. Czy jednak zwrot samochodu po zakupie jest w ogóle możliwy? Okazuje się, że jeśli samochód został sprzedany z ukrytymi wadami, sprzedawca nie wyjawił ich podczas transakcji, a my odkryjemy je podczas użytkowania i nie chcemy tych awarii naprawiać na własny koszt, to chroni nas, jako kupujących rękojmia. Czym jest rękojmia?
Jest to regulacja prawna, na podstawie Kodeksu Cywilnego, stworzona w celu ochrony kupujących. Nakłada ona odpowiedzialność na sprzedawcę odpowiedzialność za wady fizyczne i prawne dotyczące przedmiotu transakcji. Wadą prawną danego przedmiotu, a w tym wypadku auta jest to, że został on sprzedany wyłącznie przez jednego współwłaściciela. Przypuśćmy, że auto ma dwóch właścicieli, ale tylko z jednym zostaje podpisana umowa, wówczas mamy do czynienia z wadą prawną i możemy oczekiwać rozpatrzenia rękojmi. Natomiast wadą fizyczną auta, jest wada, którą możemy fizycznie dostrzec, na przykład w samochodzie, który uległ wypadkowi i został on nieprawidłowo złożony i naprawiony.
Wówczas auto nosi wady fizyczne i również możemy oczekiwać możliwości zwrotu samochodu z tytułu rękojmi. Rękojmia zdecydowanie chroni prawa kupującego i daje poniekąd poczucie bezpieczeństwa, że w razie, gdy odkryjemy tego typu wady, możemy oczekiwać możliwości zwrotu zakupionego auta. Co ważne, rękojmia trwa dwa lata od momentu zakupu.
Odstąpienie od umowy
Należy również wziąć pod rozważanie przypadek, w którym auto jest uszkodzone, właściwie jego stan jest fatalny, ale z jakiegoś powodu sprzedawca prywatny sprzedał nam auto, jako pełnowartościowe. Czy zwrot kupionego samochodu od osoby prywatnej jest w ogóle możliwy? Wówczas niestety nie mamy prawa do zwrotu samochodu po zakupie. Jeśli jednak dokonaliśmy zakupu samochodu w firmie, na przykład tego typu jak skup aut Bydgoszcz, wówczas mamy prawo do odstąpienia od umowy. Choć w skupie aut Bydgoszcz z reguły samochody są pełnowartościowe i klienci mają wielkie zaufanie do firmy, to warto wiedzieć, że kupując auto w auto komisie, można je zwrócić. Zazwyczaj wygląda to tak, że zwrot samochodu sprzedającemu polega na podpisaniu nowej umowy lub anulowaniu poprzedniej, a także sprzedawca może zaproponować obniżenie ceny, czyli zwrot pewnej ustalonej wartości samochodu, lub naprawę wad, które zauważyliśmy.
Zwrot samochodu krok po kroku
Ustaliliśmy już czy można zwrócić zakupiony samochód, komu i w jakich okolicznościach się to odbywa, lecz warto byłoby się przyjrzeć temu jak ma to wyglądać krok po kroku. Prawem kupującego samochód używany jest możliwość jego zwrotu do komisu, a zacząć należy od:
- zwrócenia uwagi, kiedy zauważyliśmy wady, ponieważ musimy ją zgłosić w ciągu miesiąca z tytułu rękojmi, a natychmiast z tytułu odstąpienia od umowy, w przypadku zwrotu samochodu kupionego od firmy.
- Następnie ważne jest, by uzyskać dowód na wykrytą wadę i zgłoszenie się do UOKiK w celu spisania stosownego dokumentu.
- Następnie sprzedawca może zaproponować obniżenie ceny, lub usunięcie usterek, ale nie musimy się na to zgadzać. Zazwyczaj, sprzedawcy, którzy nie chcą spraw w sądzie godzą się na oddanie im samochodu.
- Potem podpisywana jest umowa anulacyjna sprzedaż między sprzedawcą, a kupującym.
Jeśli samochód już został zarejestrowany należy ją dostarczyć do odpowiedniego urzędu w celu anulowania rejestracji.
Pamiętajmy, że zwrot zakupionego auta jest możliwy, gdy kupujemy go w firmie. Może to być salon, skup, czy komis, a nie osoba prywatna. Wówczas za oferowany towar, a także za jego wady odpowiada właściciel firmy. Zatem do firmy kierujemy swoje roszczenia.
Co mówią przepisy prawa o zwrocie kupionego samochodu?
Według przepisów prawa zwrot zakupionego samochodu uzależniony jest od tego gdzie został kupiony samochód. Kto był sprzedającym, a kto kupującym. Należy natomiast pamiętać, że tak jak w sklepach, tak samo w skupach aut, komisach, czy salonach samochodowych klient jest chroniony przepisami. Dotyczy to również sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zwrotem samochodu po zakupie. Między rękojmią, a odstąpieniem od umowy jest różnica. Odstąpienie od umowy, jak sama nazwa wskazuje jest rezygnacją z zawartej umowy między konsumentami. Można jej dokonać jedynie w przypadku zakupu auta w firmie. Aby jednak móc skorzystać z rękojmi, należy również powiadomić sprzedającego o wadach, a następnie sporządzić i dostarczyć pismo o obniżeniu ceny. Podobnie w przypadku odstąpienia od umowy. Najlepiej jest, jeśli zrobimy to od razu po wykryciu wady, ponieważ w przypadku skorzystania z prawa odstąpienia od umowy, możemy:
- odstąpić od umowy,
- żądać obniżenia ceny,
- żądać naprawy usterek,
- wnosić o wymianę pojazdu.
W momencie, gdy wada została odkryta w ciągu roku od zakupu samochodu, możemy mieć do czynienia z tak zwaną niezgodnością towaru z umową. Czyli samochód został sprzedany, jako pełnowartościowy, a posiadał usterki, które zostały przez sprzedawcę ukryte. Cały proces zwrotu zakupionego samochodu może przejść sprawnie i gładko, jedynie, jeśli szybko zareagujemy.
Dlatego już przy zakupie auta, powinniśmy zwracać uwagę na sporządzoną umowę kupna – sprzedaży. Umowa ta powinna być jasno sformułowana, bez żadnych tajemniczych klauzuli i aneksów. Jeśli umowa jest sformułowana, w prosty, przejrzysty sposób, możemy łatwiej dochodzić roszczeń w momencie zwrotu zakupionego auta. Ponad to, pamiętajmy, że naszym obowiązkiem jest dokładne sprawdzenie auta najlepiej jak to możliwe.