Zakup samochodu wiąże się z koniecznością dopełnienia całego szeregu formalności. Wiedzą o tym z pewnością wszyscy ci, którzy nie robią tego po raz pierwszy. Jeśli jednak zdecydowałeś się na zakup auta używanego pierwszy raz, koniecznie dowiedz się, jakie formalności po zakupie należy dopełnić, by mogło ono stać się pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego.

Umowa kupna-sprzedaży i podatek PCC

Co zrobić po kupnie auta? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wiele osób, dla których kupno samochodu to pierwsze tego rodzaju wyzwanie. Warto już na samym początku wspomnieć, że zakup samochodu używanego wiąże się z koniecznością dopełnienia całego szeregu formalności. Jedną z nich będzie spisanie legalnej umowy kupna-sprzedaży.

Umowa kupna-sprzedaży to najważniejszy dokument, poświadczający dokonanie transakcji. Z jednej strony jest ona dowodem na to, że samochód używany został sprzedany, z drugiej natomiast pozwala sprawnie zarejestrować pojazd i zgłosić jego nabycie w odpowiednim urzędzie. Tak umowa spisywana jest zarówno przy zakupie używanego auta w skup aut Bydgoszcz, jak i pomiędzy osobami prywatnymi w trakcie zbycia i nabycia samochodu.

Prawidłowo podpisana umowa sprzedaży auta osobowego czy dostawczego powinna zawierać kilka istotnych elementów. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się dane obu stron transakcji, informacje o pojeździe, takie jak marka, model czy rocznik, kwota transakcji (wartość samochodu) oraz lista dokumentów, które zostały przekazane nowemu właścicielowi przy zakupie używanego samochodu.

W umowie warto również określić stronę, która ma zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych, czyli tzw. PCC. Na ogół PCC po zakupie nowego samochodu płaci osoba kupująca. Aby dopełnić formalności po zakupie auta, podatek taki należy zapłacić w ciągu 14 dni od momentu kupna-sprzedaży samochodu. Wynosi on 2% jego wartości. Podatek od kupna samochodu nie obowiązuje przy zakupie auta z zagranicy, a także gdy jego wartość wynosi mniej, niż 1000 zł lub też gdy został on zakupiony na fakturę, z salonu samochodowego lub też od osoby, prowadzącej działalność gospodarczą. Podatku PCC po zakupie pojazdu nie musi również opłacać osoba niepełnosprawna.

formalności po zakupie auta

Ubezpieczenie OC i badanie techniczne

Wiesz już, że po zakupie auta z drugiej ręki musisz podpisać umowę kupna-sprzedaży oraz opłacić podatek PCC. Jednak, jeśli chodzi o zakup samochodu formalności będą trwały znacznie dłużej. Jeśli właśnie zadajesz sobie pytanie: kupuje auto i co dalej – zapraszamy do dalszej lektury!

Użytkowanie auta nie jest możliwe bez dopełnienia formalności związanych z obowiązkowym ubezpieczeniem OC i badaniami technicznymi. Dlatego też od razu po zakupie pojazdu, warto zajrzeć do dokumentów samochodu. Zgodnie z obowiązującym aktualnie prawem, polisa OC będzie ważna do momentu jej wygaśnięcia, jednak nie odnowi się ona automatycznie. W praktyce oznacza to, że kupując samochód osobowy, musisz zawrzeć nową polisę na swoje nazwisko, po wygaśnięciu poprzedniego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie OC po zakupie auta to jedno z najważniejszych rzeczy, o które należy zadbać. Warto podkreślić również, że samochód musi mieć ważne badania techniczne, by mógł poruszać się po drogach. W przypadku zakupu samochodu bez ważnych badań, do stacji diagnostycznej należy przewieźć go przy pomocy lawety. Mechanika warto odwiedzić również wówczas, gdy samochód ma ważne badanie techniczne, by sprawdzić auto krok po kroku. Co wymienic po zakupie auta? Przede wszystkim będzie to napęd rozrządu, którego awaria wiąże się z dużymi kosztami. Jeśli nie kupujemy nowego auta, należy również wymienić filtry i płyny.

Po zakupie samochodu od osoby prywatnej warto również sprawdzić w serwisie łańcuch rozrządu, przeprowadzić kontrolę zawieszenia i serwis klimatyzacji. Co jeszcze warto zrobić po zakupie auta u mechanika? Należy rozważyć m.in. zabezpieczenie podwozia przed korozją, sprawdzić działanie elementów, składających się na wyposażenie samochodu oraz przeprowadzić diagnostykę komputerową.

Rejestracja samochodu w wydziale komunikacji

Kupiłem auto co dalej? Jesteś już prawie na końcu drogi, jeśli chodzi o dopełnianie wszelkich formalności po zakupie auta używanego. Co jeszcze musisz zrobić po zakupie używanego samochodu? Przede wszystkim złożyć wniosek o rejestrację samochodu w odpowiednim wydziale komunikacji, adekwatnym do miejsca zamieszkania.

Do tej pory na kierowcy samochodu spoczywał obowiązek przerejestrowania auta, jednak nie był on dokładnie sprecyzowany w ustawach, z czego wynikało wiele niejasności. Od 1 stycznia 2024 r. na kupującego samochód został nałożony obowiązek jego rejestracji w ciągu 30 dni od podpisania umowy w przypadku osób fizycznych i do 90 dni w przypadku przedsiębiorców, zajmujących się obrotem pojazdami. Brak rejestracji pojazdu w tym terminie będzie wiązał się z karą 500 zł po przekroczeniu terminu 30 dni i aż 1000 zł po upływie 180 dni (adekwatnie dla przedsiębiorców będzie to 1000 i 2000 zł). Od 1 stycznia 2024 r. przestanie również obowiązywać obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu.

Aby zarejestrować auto w wydziale komunikacji, należy dostarczyć dokument tożsamości, dotychczasowe tablice rejestracyjne, dowód zakupu lub własności pojazdu, zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym i polisę OC oraz wypełniony wniosek o rejestrację.

Zakup samochodu za granicą – formalności krok po kroku

Wszelkich formalności warto dopilnować również przy zakupie samochodu z zagranicy. Przede wszystkim będzie to opłacenie podatku akcyzowego w urzędzie skarbowym. Co ważne, niezbędną deklarację AKC-U/S możesz złożyć zarówno osobiście, jak i online za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Nieco innych dokumentów będziesz również potrzebował w trakcie rejestracji samochodu sprowadzonego z zagranicy. U tłumacza przysięgłego musisz więc przetłumaczyć dokumenty – umowę kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeśli była ona wydana. Do urzędu należy dostarczyć również dowód opłacenia podatku akcyzowego, dokument, poświadczający badania techniczne i wyrejestrowanie auta w kraju, w którym był zakupiony, a także zagraniczne tablice rejestracyjne, jeśli auto posiadało je przy wjeździe do Polski.

Zadzwoń teraz