fbpx

Po zakupie nowego auta czeka nas wiele czynności związanych z jego rejestracją. Musimy odwiedzić urzędy, a także firmy ubezpieczeniowe, skontaktować się z agentami, ale również prócz formalności, mamy obowiązek nakleić na szybę naklejkę rejestracyjną. Jest to mały odblaskowy emblemat z numerem rejestracyjnym naszego auta. Jak nakleić naklejkę rejestracyjną, aby wyglądała schludnie i porządnie? Jak nakleić naklejkę rejestracyjną, aby dobrze trzymała się na szybie?

Nalepka rejestracyjna – regulacje prawne.

Naklejenie nalepki rejestracyjnej, to konieczność. Należy to zrobić od razu po zarejestrowaniu samochodu, jeśli chcemy go użytkować. Naklejkę rejestracyjna najlepiej przykleić od razu, aby nie wyleciało nam to z pamięci. Taka naklejka rejestracyjna, to nic innego, jak cienka folia z hologramem tablicy rejestracyjnej i przede wszystkim, numerem rejestracyjnym naszego auta.

Posiadanie i wydanie naklejki rejestracyjnej jest regulowane prawem. Każdy kierowca i każdy zarejestrowany samochód musi mieć przyklejoną naklejkę rejestracyjną. Za brak takiej naklejki podczas kontroli drogowej możemy otrzymać mandat nawet do 500zł. Nalepka jest wydawana wraz z dowodem rejestracyjnym podczas załatwiania formalności rejestracji pojazdu. Nie można naklejki rejestracyjnej nie otrzymać. Urząd musi ją wydać, a my, jako kierowcy musimy ją nakleić. Przepisy mówią również, jak nakleić naklejkę rejestracyjną.

Musi się ona znajdować na dole szyby, w prawym rogu, a co najważniejsze, należy ją przykleić od wewnętrznej strony. Musi być ona widoczna i nie może zostać zgubiona, czy odklejona. Z racji, że naklejka rejestracyjna jest obowiązkowa, należy ją niezwłocznie wymienić na nową na przykład po wypadku, kiedy ulegnie ona zniszczeniu. Należy niezwłocznie udać się do urzędu i zwrócić się z prośbą o wydanie nowej naklejki, by zaoszczędzić sobie kłopotów i uniknąć mandatów.

gdzie nakleić naklejkę rejestracyjną

Jak usunąć starą naklejkę rejestracyjną z szyby?

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup używanego auta, na przykład w skupie aut Bydgoszcz, bądź od prywatnego sprzedawcy, możemy natknąć się na starą naklejkę rejestracyjną. Z racji, że musi ona być doskonale widoczna i musi się znajdować na przedniej szybie samochodu, powinniśmy ją wymienić na nową. Podobnie, jeśli auto kupiliśmy w skupie aut Bydgoszcz, a jest ono powypadkowe, wysoce prawdopodobne, że naklejka rejestracyjna mogła ulec zniszczeniu. Należy ją wówczas niezwłocznie wymienić na nową. Ale jak to zrobić?

Jak pozbyć się nalepki z numerem rejestracyjnym? Otóż trwałe usunięcie naklejki, może przynieść sporo problemów. Musimy mieć na względzie to, że naklejka, która została naklejona wiele lat temu, została narażona na wiele warunków atmosferycznych, a przede wszystkim promienie słoneczne. Zatem dość mocno przywarła ona do szyby i może być dość trudna do usunięcia. Jednakże opracowane zostały sposoby na usunięcie nalepki rejestracyjnej i są one sprawdzone, oto kilka z nich:

  • usunięcie nalepki rejestracyjnej poprzez podgrzanie – jest to skuteczny sposób usunięcia naklejek. Nie tylko tej rejestracyjnej, ale innych również. Wystarczy użycie suszarki do włosów, lub specjalistycznego podgrzewacza, ale taki nie każdy ma akurat w domu. Wystarczy podgrzać powierzchnię nalepki legalizacyjnej i gotowe!
  • Usuwanie nalepki na mokro- można również spróbować usuwać naklejkę namaczając ją uprzednio. Wówczas zmiękczy się trwały klej na nalepce rejestracyjnej. Należy następnie równomiernie odklejać naklejkę z dwóch stron.

Podczas usuwania nalepki z numerem rejestracyjnym mogą pozostać na szybie resztki kleju. Pod żadnym pozorem nie należy zdejmować tychże resztek za pomocą pilnika, czy innych ostrych narzędzi. Należy je potraktować substancją chemiczną, jaką jest rozpuszczalnik lub zmywacz do paznokci. Klej rozmiękczy się i możemy swobodnie usunąć pozostałości. Pamiętać należy jedynie, by nie robić tego przy zamkniętych drzwiach, aby opary z substancji chemicznych nie zaszkodziły naszemu zdrowiu.

 

Przygotowanie szyby pod naklejkę z numerem rejestracyjnym!

Ponieważ chcemy uniknąć kłopotów z nalepką rejestracyjną, musimy dobrze przygotować szybę do jej przyklejenia. Nie da się tego zrobić byle jak. Aby hologram z numerem rejestracyjnym dobrze się trzymał, musimy należycie przygotować powierzchnię przedniej szyby kierowcy. Aby montaż był skuteczny, należy najpierw szybę oczyścić.

Dobrze byłoby zrobić to specjalnym preparatem do czyszczenia szyb oraz miękką szmatką. Należy unikać ręczników papierowych, ponieważ często pozostawiają one po sobie drobne, prawie niewidoczne pyłki. Możemy również zastosować odtłuszczający preparat, na przykład zmywacz do paznokci, lub alkohol. Odtłuszczenie powierzchni powinno wspomóc przyklejenie nalepki rejestracyjnej. Wówczas będzie ona lepiej przywierać do szyby. To jak nakleić naklejkę rejestracyjną na szybę naszego samochodu mówi prosty sposób. Mianowicie, należy ją przykleić według prawa w dolnym prawym rogu przedniej szyby samochodu i musi ona być przyklejona od wewnętrznej strony.

Jest również ku temu odpowiednio przygotowana. Musimy się postarać, aby nakleić ją bardzo ostrożnie, powoli i skrupulatnie, aby nie powstały na jej powierzchni bąbelki, które zniekształcą powierzchnie nalepki rejestracyjnej. Powinniśmy się przyłożyć do tego jak przyklejamy naklejkę rejestracyjną, ponieważ zdjęcie jej i ponowne zaklejenie może być bardzo kłopotliwe.

zdrapywanie naklejki rejestracyjnej

Gdzie przykleić naklejkę rejestracyjną?

Jeśli zastanawiamy się gdzie przykleić naklejkę rejestracyjną, to koniecznością jest przykleić ją w prawym dolnym rogu przedniej szyby samochodu. Musi ona być widoczna dla wszystkich, dla nas, innych kierowców i funkcjonariuszy podczas kontroli pojazdu. Wybór tego akurat miejsca na przyklejenie naklejki z numerem rejestracyjnym nie jest przypadkowy, ponieważ z racji bezpieczeństwa powinna być ona z prawej strony na dole. Nie rozprasza ona uwagi kierowcy, a także nie powoduje braku widoczności podczas jazdy. Pamiętajmy, że montaż naklejki nie może być przypadkowy i naklejanie naklejek na samochód powinno być estetyczne. Brak widocznej naklejki rejestracyjnej skutkuje mandatem i nieprzyjemnościami, a więc warto się postarać, aby tego uniknąć.

Zadzwoń teraz