Jak samodzielnie wymienić olej silnikowy? Wymiana oleju na ciepłym czy zimnym silniku będzie lepszym rozwiązaniem? Jaki olej kupić i kiedy w ogóle należy go wymieniać? Pytań na temat zmiany oleju, które zadają sobie właściciele używanych samochodów, jest wiele. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiadamy na najważniejsze z nich, podpowiadając jednocześnie, jak przebiega wymiana oleju silnikowego krok po kroku.

Wymiana oleju silnikowego – od czego zależy i jak często ją przeprowadzać?

Wiele osób uważa, że olej należy wymieniać zgodnie ze wskazaniami producenta, zawartymi w instrukcji obsługi. Jednak zdecydowanie lepiej wymieniać olej w zależności od przebiegu auta. Wymiana oleju w całym silniku determinowana jest bowiem przede wszystkim warunkami, w których pracuje urządzenie. I tak profesjonalna lub samodzielna wymiana oleju może być konieczna już po przejechaniu 5000 km. Dotyczy to przede wszystkim samochodów, które poruszają się w ekstremalnych warunkach, często w trudnym terenie. Jak nietrudno się domyślić, mowa tutaj głównie o autach sportowych.

Właściciele aut, które poruszają się głownie na krótkich dystansach w warunkach miejskich, powinni wymieniać olej po przejechaniu ok. 8-10 tys. km. Współcześnie zaleca się również, by w samochodach, używanych do normalnej jazdy, wymieniać olej maksymalnie po przejechaniu przez nie 15 tys. km.

Rzadziej natomiast można wymieniać olej w pojazdach, które przejeżdżają dużą liczbę kilometrów, pokonując w ten sposób długie trasy. Zgodnie z instrukcją i zaleceniami producentów, olej w takich samochodach może być wymieniany dopiero po przejechaniu 20 tys. km. Olej warto wymienić również, jeśli kupujesz samochód z dużym przebiegiem z oferty od skup aut Bydgoszcz lub z prywatnego ogłoszenia.

jak wymienić olej

Wymiana oleju na zimnym silniku vs wymiana oleju na ciepłym silniku

Wśród rzeczy, które musisz wiedzieć o wymianie silnika, znaleźć można również informacje czy świeży olej powinien znaleźć się w misie po wcześniejszym rozgrzaniu silnika, czy też lepszym rozwiązaniem będzie jego wymiana na zimnym silniku.

Jak to często bywa, zarówno pierwsza, jak i druga metoda ma swoich zwolenników i przeciwników.  Wielu mechaników uważa bowiem, że wymiana oleju w silniku, który przed chwilą pracował, będzie znacznie trudniejsza. W takim przypadku mamy bowiem do czynienia z rozpryśniętym olejem po całym silniku i musi minąć sporo czasu, nim olej spłynie w takiej samej ilości, co olej z zimnego silnika.

Jednak wielu specjalistów, zapytanych o to, jak spuścić olej z silnika, z pewnością znajdzie się w grupie tych, którzy preferują spuszczanie oleju na ciepłym urządzeniu. Twierdzą oni, że ciepły olej jest bardziej płynny, a zarazem o wiele rzadszy, niż ten, który nie został rozgrzany. Będzie on więc spływał do miski zdecydowanie szybciej, gdyż nie będzie na tyle gęsty, by proces ten wydłużał się w czasie. Dlatego też – zdaniem mechaników z tej grupy – zanim zaczniesz odkręcać spust oleju, warto wcześniej rozgrzać silnik do temperatury roboczej.

odkręcanie spustu oleju

Regularna wymiana oleju silnikowego – dlaczego jest tak istotna?

Głównym zadaniem oleju silnikowego będzie wspomaganie pracy silnika poprzez smarowanie jego poszczególnych elementów. Regularnie wymieniany olej może zapobiec korozji oraz znacząco wydłużyć życie naszego pojazdu, gwarantując trwałość silnika i jego prawidłową pracę. Zaniedbanie w tym zakresie może natomiast prowadzić do zatarcia silnika lub jego przegrzania, przyśpieszonego zużycia poszczególnych podzespołów, a w konsekwencji nawet do ich uszkodzenia.

samodzielna wymiana oleju

Jak samodzielnie wymienić olej w silniku – instrukcja krok po kroku

Podczas wymiany oleju w autach osobowych, samochód powinien stać na możliwie płaskim podłożu. Doskonale sprawdzi się tutaj kanał w garażu. Jeśli jednak nie masz dostępu do garażu z kanałem, nie musisz rezygnować z samodzielnej wymiany. Wbrew pozorom, wymiana oleju bez kanału będzie również możliwa. W tym zakresie można bowiem skorzystać z podnośnika, upewniając się jednocześnie, czy nasz samochód znajduje się w stabilnej pozycji.

Wiesz już, że zdecydowanie lepiej będzie olej wymieniać na ciepłym silniku. Dlatego też wymiana oleju w samochodzie powinna rozpocząć się od jego rozgrzania. Aby wymienić olej, należy więc uruchomić silnik i poczekać, aż osiągnie on temperaturę roboczą. Gdy silnik jest ciepły, możesz go wyłączyć i przystąpić do dalszej pracy.

Aby usunąć resztki starego oleju, należy odkręcić korek spustowy. Rozgrzany olej zdecydowanie łatwiej będzie spuścić do podstawionego naczynia. Potrzeba jednak nieco czasu, by stary olej mógł do niego spłynąć. W tym momencie warto również wiedzieć, co wymieniamy przy wymianie oleju. Z pewnością będzie to filtr oleju, do usunięcia którego nie potrzeba żadnych narzędzi. Wiele osób decyduje się również wymienić korek oleju lub uszczelkę, zabezpieczającą przed przeciekami.

Po zakręceniu korka można już wlać do miski olejowej nowy olej. W tym momencie wiele osób zastanawia się z pewnością, ile oleju należy wlać po wymianie. Jak sugeruje większość producentów, w misce olejowej powinno znajdować się o 0,5 l mniej oleju, niż mieści układ smarowania. O prawidłowym poziomie poinformuje nas z pewnością kontrolka oleju, gasnąca na desce rozdzielczej po zapaleniu pojazdu. Poziom oleju można również sprawdzić przy pomocy bagnetu.

Spuszczony zimny olej powinien trafić do odpowiedniego zakładu utylizacyjnego. Nigdy nie powinno się wylewać przepracowanego oleju poza miejscem do tego przeznaczonym. Wylewanie zużytego oleju do kanalizacji czy zanieczyszczanie nim środowiska naturalnego, będzie nie tylko nieetyczne, ale nawet karalne, o czym musisz pamiętać, jeśli wymieniasz olej samodzielnie.

Zadzwoń teraz