fbpx

Most Uniwersytecki w Bydgoszczy, to część drogi czteropasmowej tak zwanej Trasy Uniwersyteckiej. Biegnie ona z ulicy Michała Ogińskiego, aż do ulicy Wojska Polskiego. Most Uniwersytecki Bydgoszcz mieści się jak można się domyśleć przy Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ma on za zadanie połączyć osiedle Bielawy i Skrzetusko ze Wzgórzem Wolności. Most przebiega nad rzeką Brdą. Most jest ciekawą nowoczesną konstrukcją, która obecnie została wyłączona z ruchu. Kiedy wszystko wróci do normy? Kiedy Most Uniwersytecki w Bydgoszczy znów będzie gotowy do użytkowania?

Decyzja o zamknięciu Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy

O tym, że Most Uniwersytecki w Bydgoszczy powinien być zamknięty zdecydował Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy w dniu 29 stycznia 2021 roku. Przypomnijmy, że budowa inwestycji została zakończona w 2013 roku, a więc Most Uniwersytecki w Bydgoszczy był użytkowany przez 8 lat bezawaryjnie. Niestety w wyniku wykrycia odkształceń połączeń przęseł z linami należało most zamknąć, ponieważ zagrażało to bezpieczeństwu użytkowników.

Nie da się ukryć, że Most Uniwersytecki w Bydgoszczy był bardzo wygodnym udogodnieniem, jeśli chodzi o przejazdy, ponieważ właściwie korzystało z niego całe miasto, łączy on kilka osiedli i migracje między nimi przy użyciu mostu były dużo łatwiejsze niż obecnie. Most Uniwersytecki został wyłączony do momentu, aż awarie nie zostaną usunięte, czyli do momentu zakończenia prac naprawczych.

uszkodzony most w Bydgoszczy

Ile jeszcze potrwa naprawa Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy?

Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Prace nad naprawą mostu mogą potrwać jeszcze kilka miesięcy, a to ze względu na to, że jak to bywa przy każdej budowlanej inwestycji, potrzebna jest odpowiednia dokumentacja, zgody inżynierów i kierowników nadzoru budowlanego, czyli dokumentacja projektowa i technologiczna.

Początkowo mieszkańców Bydgoszczy cieszyła również informacja, że prawdopodobnie nie będzie przetargu na wykonawcę naprawy mostu, a wykonawca miał być wybrany w trybie pilnym, ale nie można było pominąć tej procedury z uwagi na podejrzenie protekcji i kolokwialnie mówiąc „przekrętów”. Zatem, miał miejsce uczciwy przetarg. W chwili obecnej, wszystko jest na dobrej drodze, ponieważ do naprawy Mostu Uniwersyteckiego w Bydgoszczy wybrano firmę Kormost, a firma ta ma pół roku na naprawdę awarii związanej z przęsłami i mocowaniem płyty mostu. Bydgoszczanom pozostaje jedynie uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż proces naprawczy zostanie wdrożony i most zostanie znów włączony do użytkowania.

Przed Bydgoszczanami pozytywna perspektywa włączenia mostu do ruchu. Wielu mieszkańców korzystało z przejazdu pracując na osiedlu Błonie, lub dojeżdżając do sąsiednich gmin. Nie da się ukryć, że Most Uniwersytecki w Bydgoszczy jest znaczący dla miasta i wszystkim zależy, aby jak najszybciej został naprawiony. Licząc, że rok 2022 przyniesie nowe dobre wieści, Bydgoszczanom pozostaje trzymać kciuki za solidną naprawę mostu.

Zadzwoń teraz