Przekroczenie ilości punktów karnych, jest wciąż najczęstszym powodem utraty prawa jazdy. Często nie jest tak, że punkty te otrzymujemy za jakieś poważne wykroczenia. Z całą pewnością jeżdżąc na co dzień samochodem, jesteśmy narażeni na to, by je otrzymywać i to… dosyć często.

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, ile ma punktów karnych, czy te które miał zostały już usunięte, ze względu na czas czy może nadal je ma. Jest to niezwykle istotne w momencie, gdy nasz zawód związany jest z podróżowaniem i nie możemy pozwolić sobie na to, żeby przekroczyć daną ilość punktów. Okazuje się, że możemy taką informację uzyskać samemu.

Ruszyła bowiem usługa na stronie ministerstwa, gdzie każdy kierowca może sprawdzić ilość punktów karnych! Na stronie obywatel.gov.pl po wprowadzeniu danych sprawdzimy ilość punktów karnych a także i wiele innych rzeczy.

znak stopu

Jak sprawdzić ilość punktów karnych

Aby móc zalogować się na portalu należy mieć założony tzw. „profil zaufany”. Można go założyć w krótkim czasie podczas wizyty w urzędzie gminy bądź miasta a także odwiedzając urząd skarbowy czy ZUS. Od niedawna w kilku bankach logując się na swoim koncie można także przy okazji założyć taki profil. Jak na razie kilka największych banków wprowadziło taką usługę. Jednak następne już to zapowiadają.

Logując się na stronę ministerstwa możemy sprawdzić punkty karne, ale nie tylko! Po narodzinach dziecka to właśnie tam możemy złożyć wniosek o „becikowe”, zaświadczenie do szkół oraz dokumenty dotyczące ulg czy zasiłków na dziecko. Można także sprawdzić status swoich dokumentów. To właśnie tam dowiemy się czy już dokument, o który wnioskowaliśmy został wydany.

W dalszym ciągu ilość punktów karnych można sprawdzić na komisariacie. Jednak alternatywa zrobienia tego przez internet wydaje się bardzo atrakcyjna.

W Polsce nadal obowiązuje ta sama od kilkudziesięciu lat ilość punktów karnych. Dla kierowcy, który ma prawo jazdy powyżej 12 miesięcy jest to 24 punktów. Dla takiego, który ma mniejszy staż – 20.

Zadzwoń teraz