Akumulator jak odłączyć – to pytanie bardzo często pada wśród tych, którzy pierwszy raz stoją przed koniecznością wymiany baterii w samochodzie. W rzeczywistości jednak wymiana akumulatora nie jest trudnym wzywaniem. Większość kierowców może więc podjąć się go zupełnie samodzielnie. Jeśli jednak jesteś debiutantem w tej kategorii, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, w którym podpowiadamy, jak prawidłowo odłączyć akumulator, by wyjęcie baterii przebiegło szybko i sprawnie.  

Kiedy należy odłączyć akumulator w samochodzie?

Każdy akumulator, niezależnie od jego producenta, posiada pewną żywotność, która na ogół wynosi ok. 5 lat., co jednak uzależnione jest m.in. od jego jakości, warunków atmosferycznych, nasilenia eksploatacji pojazdu i stylu jazdy jego kierowcy. Takie akumulatory bardzo często wymagają wymiany w starszych modelach, skupowanych w skup aut Bydgoszcz.

Nie oznacza to jednak, że tylko posiadacze wysłużonych aut powinni poznać zasady, związane z odłączaniem akumulatora i jego ponownym podłączaniem. Jak się bowiem okazuje, odłączenie akumulatora jest również konieczne w przypadku, gdy zostanie on rozładowany, co wymaga podłączenia prostownika.

Jeśli chodzi o nowy akumulator odłączenie może być konieczne np. wówczas, gdy zostawimy pojazd przez dłuższy czas z włączonymi światłami, co będzie skutkowało dużym poborem prądu. W takiej sytuacji niezwykle istotna będzie również wiedza, związana z tym, jak wygląda podłączenie akumulatora kolejność działań może warunkować bowiem w znacznej mierze sukces pracy oraz bezpieczeństwo osoby, która się jej podjęła.

Chcesz wiedzieć jak odłączyć i podłączyć akumulator? Dalsza lektura z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości w tym zakresie!

odkręcanie akumulatora

Jak odłączyć akumulator samochodowy – pierwsze kroki

Zanim dowiesz się, jak odłączyć akumulator, warto skupić się na moment na czynnościach, które powinny poprzedzić takie działanie. Przede wszystkim będzie to unieruchomienie silnika samochodu. Należy zrobić to nieco wcześniej, by mógł on wystygnąć, co wyeliminuje ryzyko oparzeń.

To jednak jeszcze nie wszystko. Musisz wiedzieć bowiem, że odłączenie akumulatora powinno poprzedzać również wyłącznie każdego odbiornika prądu, który znajduje się w samochodzie. Mowa tutaj o wszystkich urządzeniach elektrycznych, bazujących na pracy baterii. W tej kategorii wymienić można m.in. światła, klimatyzację, radio czy systemy nawigacyjne, które należy bezwzględnie wyłączyć, zanim odpięcie akumulatora dojdzie do skutku.

Przygotowanie samochodu do odłączenia akumulatora

Odłączenie akumulatora wymaga również innych działań, wpływających na efektywność pracy. Zanim więc poznasz kolejność odłączania klem akumulatora, ustaw samochód na równym podłożu i zaciągnij hamulec ręczny, by nie ruszył on z miejsca w trakcie podejmowanych działań.

Pamiętaj również o wyciągnięciu kluczyków ze stacyjki. Co ważne, jeśli chodzi o akumulator odłączenie powinno odbywać się z dala od wszelkich potencjalnych źródeł ognia. Dotyczy to również papierosów, których palenia należy bezwzględnie unikać w trakcie pracy.

Odłączanie akumulatora – kolejność działań

Kolejność odłączania akumulatora to niezwykle istotne zagadnienie, warunkujące sukces całego przedsięwzięcia. I tak odpinanie akumulatora samochodowego musisz zacząć od klemy ujemnej, czyli klemy minus. Jest ona oznaczona kolorem czarnym, co powinno znacznie ułatwić zadanie. Teraz odłączanie akumulatora samochodowego może skupić się na klemie dodatniej – plus – czyli tej w czerwonym kolorze.

Taka kolejność zdejmowania klem ma niezwykle istotne znaczenie przede wszystkim dla ochrony elektroniki samochodowej, pozwalając zapobiegać nieprzyjemnym konsekwencjom ewentualnego zwarcia. Jeśli odłączenie klemy od akumulatora nastąpi w niewłaściwej kolejności, a przewód ujemny dotknie karoserii, najprawdopodobniej dojdzie do uszkodzenia akumulatora, choć niekiedy takie zdarzenie może zakończyć się nawet wybuchem, zagrażającego osobie, która zlekceważyła prawidłowe odłączanie akumulatora.

podłączanie akumulatora kolejność

Kolejność podłączania akumulatora

Wiesz już, że jeśli chodzi o akumulator jak odlaczyc to niezwykle istotne zagadnienie, warunkujące sukces, ale również i bezpieczeństwo pracy. Warto wiedzieć jednak także, że nie tylko odkręcanie akumulatora, ale również i jego ponowne umieszczenie w pojeździe wymaga ściśle określonych działań. Jeśli chodzi więc o podłączenie akumulatora kolejność także będzie niezwykle istotna.

W jakiej kolejności podłączyć akumulator? Jeśli chodzi o ponowne podłączanie klem kolejność obowiązuje odwrotna, niż w przypadku odłączania akumulatora. Najpierw musisz więc podłączyć klemę dodatnią, by następnie przejść do bieguna ujemnego.

Przeprowadziłeś już prawidłowe odłączanie i podłączanie akumulatora, możesz więc ponownie uruchomić odbiorniki prądu, sprawdzając w ten sposób, czy urządzenie działa prawidłowo. Dobrym pomysłem będzie jednak oczyszczenie klem z zabrudzeń, przed ponownym umieszczeniem baterii w komorze silnika, co zwiększy efektywność jej pracy.

Zadzwoń teraz