Przyczepa samochodowa sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Może być ona wykorzystywana przy transporcie większych i cięższych przedmiotów czy też w trakcie prac porządkowych na działce. Warto wiedzieć jednak, że jest ona traktowana jako osobny pojazd. To właśnie dlatego, zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, musi posiadać własną tablicę rejestracyjną oraz zostać zarejestrowana w stosownym urzędzie. Jak to zrobić? Podpowiadamy jak wygląda rejestracja przyczepy samochodowej w praktyce.
Rejestracja przyczepki samochodowej – dlaczego warto o nią zadbać?
Zanim dowiesz się, jak wygląda rejestracja nowej przyczepki samochodowej, warto poznać kilka argumentów za jej zakupem. Jak się bowiem okazuje, to niezwykle przydatne rozwiązanie, sprawdzające się w wielu sytuacjach. Taką przyczepkę można podpiąć do pojazdu, który posiada hak holowniczy. Nie powinno stanowić to większego problemu, gdyż w haki wyposażona jest zdecydowana większość pojazdów, skupowanych przez skup aut Bydgoszcz. Nie bez znaczenia w tym kontekście pozostaje również masa przyczepy, która nie powinna przekraczać wartości, ujętych w dowodzie rejestracyjnym samochodu.
Dlaczego zakup i rejestracja przyczepki nowej może okazać się trafną inwestycją? Otóż takie rozwiązanie:
- pozwala zwiększyć przestrzeń ładunkową oraz przewozić przedmioty o większych gabarytach, które nie zmieszczą się w bagażniku samochodowym,
- ma wiele zastosowań- zarejestrowanie przyczepy kempingowej otwiera możliwość podróżowania na własną rękę, z kolei zarejestrowanie przyczepki bagażowej pozwala na przewóz rzeczy w trakcie przeprowadzek,
- gwarantuje oszczędność i wygodę – dzięki którym nie musisz poszukiwać dodatkowych usług, gdy chcesz przewieźć większe przedmioty w inne miejsce.
Rejestracja przyczepy samochodowej w wydziale komunikacji – najważniejsze informacje
Poszukując odpowiedzi na pytanie jak zarejestrować przyczepkę samochodową warto wiedzieć, że takie działanie może podjąć jedynie jej właściciel. Aby przyczepka mogła poruszać się po drogach, przy rejestracji musi być więc obecna każda osoba, wskazana w dokumentach. Taką obecność może z kolei zastąpić stosowne oświadczenie o zgodzie na rejestrację przyczepki.
Sam proces odbywa się w wydziale komunikacji i transportu. Takie wydziały organizowane są przy urzędach starostwa powiatowego, przy urzędzie miasta, jeśli posiada ono prawo powiatu, a także przy warszawskich urzędach dzielnicy. Co ważne, rejestracja nowej przyczepki może odbyć się jeszcze zanim opuści ona sklep. Nieco inaczej sytuacja wygląda, gdy przyczepka sprowadzona została spoza granic kraju. W takim przypadku jej nowy właściciel powinien złożyć wniosek o rejestrację w terminie do 30 dni od dnia jej zakupu.
Jak zarejestrować przyczepkę? – wymagane dokumenty
Aby rejestracja nowej przyczepki doszła do skutku, konieczne jest przygotowanie odpowiednich dokumentów. Mowa tutaj przede wszystkim o umowie kupna-sprzedaży lub fakturze VAT. Niezwykle istotnym zagadnieniem będzie również świadectwo homologacji oraz ubezpieczenie przyczepki, bez którego z pewnością nie wyjedzie ona na drogę.
Rejestracja przyczepki nowej będzie wymagała również dostarczenia do urzędu:
- wniosku o jej rejestrację – taki wniosek możesz na ogół pobrać ze strony stosownego urzędu, choć jest on również dostępny na miejscu,
- dowodu tożsamości właściciela przyczepki,
- dowodu rejestracyjnego przyczepki lekkiej, jeśli była ona zakupiona na rynku wtórnym.
Czasowa rejestracja przyczepki
Nieco innym zagadnieniem będzie to, jak zarejestrować przyczepkę czasowo. Takie działanie można podjąć w trzech sytuacjach. Mowa tutaj o:
- transporcie przyczepki poza granice kraju,
- transporcie przyczepki z miejsca zakupu lub odbioru,
- transporcie przyczepki do miejsca, w którym odbędzie się jej naprawa lub badanie techniczne.
Taka czasowa rejestracja przyczepy pozwala jej stać się legalnym uczestnikiem ruchu drogowego, zanim otrzyma ona stosowne dokumenty. Jeśli chodzi o pojazd, jakim jest przyczepa samochodowa rejestracja czasowa możliwa jest na 30 dni i obejmuje ona jedynie wymienione wyżej sytuacje. Cel takiej rejestracji wymieniony zostaje w stosownym wniosku. Taki wniosek o rejestrację pojazdu powinien również zostać złożony w stosownym wydziale komunikacji. Po upływie określonego czasu przyczepka – jeśli nie zostanie zarejestrowana – nie będzie mogła wyjechać na drogę.
Rejestracja przyczepki samochodowej wykonanej samodzielnie
Do tej pory dowiedziałeś się jak zarejestrować przyczepkę, również jeśli dotyczy to wyłącznie ściśle określonego czasu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy przyczepkę złożyliśmy samodzielnie? Jak zarejestrować przyczepkę samoróbke? Otóż cały proceder powinna rozpocząć wizyta w urzędzie komunikacji. To właśnie tutaj składa się wniosek o rejestrację, wraz z zaświadczeniem, że wszystkie komponenty, z których została złożona przyczepka, nabyte zostały legalnie i nie pochodzą z kradzieży.
W dalszym etapie należy z kolei złożyć wnioski o nadanie przyczepie cech identyfikacyjnych. To moment, w którym pojazd zostanie również czasowo zarejestrowany, by mógł przejść badania techniczne, czyli otrzyma tzw. miękki dowód. Jeśli diagnosta nie zauważy problemów, otrzymasz decyzję o rejestracji, tablice rejestracyjne, ale również i kolejne pozwolenie czasowe.
Po 3 tygodniach otrzymasz dowód twardy, ale przyczepka będzie musiała przejść badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów. Tutaj, wraz z wnioskiem, należy złożyć 4 zdjęcia przyczepy, a także szkic ramy z podanymi wymiarami. Na tym etapie na przyczepce zostają wybite cechy identyfikacyjne. To właśnie wtedy otrzymasz dokumenty do przyczepki sam. Co ważne, badanie techniczne będzie bezterminowe, jeśli przyczepka waży mniej, niż 750 kg.