Nagar w silniku to sporych rozmiarów problem, który pojawia się stosunkowo często. Jego zaniedbanie może z kolei doprowadzić do poważnych konsekwencji. Mowa tutaj przede wszystkim o obniżonej wydajności silnika, będącej skutkiem odkładania się w jednostce napędowej szkodliwego osadu. Jakie są objawy gromadzenia się nagaru w silniku i jak skutecznie się go pozbyć? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania!

Przyczyny powstawania nagaru w silniku

Nagar w silniku benzynowym może gromadzić się z różnych przyczyn. Najczęściej będzie to jednak:

  • tankowanie niskiej jakości paliwa – duża ilość obecnych w nim zanieczyszczeń oraz szkodliwe dodatki sprawiają, że w silniku zaczyna gromadzić się osad. Efektem tego będzie nagar na zaworach i tłokach,
  • częsta jazda na krótkich dystansach – jazda na krótkich odcinkach nie powoduje dostatecznego spalania mieszanki paliwowo-powietrznej, efektem czego jest tworzenie się nagaru,
  • zbyt bogate lub – wprost przeciwnie – zbyt ubogie mieszanki paliwowo-powietrzne – w pierwszym przypadku problemem będzie niedostateczne spalanie paliwa, co rzutuje na zwiększoną ilość nagaru, który gromadzi się w silniku. W drugim z kolei temperatura spalania wzrasta, co w konsekwencji powoduje gromadzenie się trudnego do usunięcia osadu.

Nagar w silniku – najczęstsze objawy

Jeśli chodzi o nagar w silniku objawy są bardzo charakterystyczne, dzięki czemu wprawiony kierowca, czy fachowiec dokonujący wyceny pojazdu w skup aut Bydgoszcz z pewnością nie będą mieli problemu z ich rozpoznaniem. Niechciany osad w silniku spalinowym będzie skutkował bowiem:

  • nierówną pracą silnika – kierowca odczuje ją w postaci szarpania czy wahań obrotów silnika, które spowodowane będą zakłóceniami procesu spalania paliwa,
  • spadkiem mocy silnika – taki objaw z pewnością przyniesie nagar na tłokach i zaworach, co odczujesz zwłaszcza w trakcie nabierania prędkości,
  • wzrost zużycia paliwa – osadzanie się nagaru doprowadzi do większego zużycia paliwa, na co wpływa m.in. jego niepełne spalanie oraz zwiększone opory tarcia,
  • wzrost emisji spalin, czego być może nie zauważysz na niskich obrotach, ale zwiększona ilość dymu z układu wydechowego z pewnością zwróci Twoją uwagę w trakcie jazdy na wyższych obrotach lub w czasie nabierania prędkości.

nagar w silniku

Jak usunąć nagar z silnika?

Podobnie jak piec, wymagający regularnego czyszczenia, by nie gromadził się w nim szkodliwy nagar, również i silnik samochodowy wymaga stosownej konserwacji, choć przebiega ona nieco inaczej, niż czyszczenie pieca co z nagaru. Zastanawiasz się pewnie teraz jak usunąć nagar w silniku? Musisz wiedzieć więc, że istnieje kilka metod, pozwalających skutecznie wyczyścić osad.

Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje płukanie silnika z wykorzystaniem odpowiedniego środka chemicznego. Taki preparat zawiera w swoim składzie aktywne substancje i rozpuszczalniki, mające bezpośredni wpływ na osad i ułatwiające jego efektywne usuwanie. Chemiczny środek do czyszczenia nagaru w silniku używany jest z reguły w trakcie wymiany oleju silnikowego. Płukanka trafia do starego oleju, by następnie – na maksymalnie rozgrzanym silniku – oczyścić go z nagaru.

Jeśli nadal zastanawiasz się czym wyczyścić nagar w silniku, możesz również zdecydować się na jego wodorowanie. Metoda ta sprowadza się do wprowadzenia do silnika mieszanki gazów, powstałej z połączenia wodoru i tlenu. Jej zadaniem jest podniesienie temperatury spalin. To z kolei prowadzi do rozpoczęcia procesu, określanego przez profesjonalistów mianem pyrolizy. W jego efekcie nagar na tłoku, zaworach czy ścianach silnika przechodzi w stan gazowy. To z kolei pozwala na efektywne oczyszczenie silnika z nagaru, który zostaje usunięty za pośrednictwem układu wydechowego.

Czy czyszczenie mechaniczne silnika z nagaru jest skuteczne?

Wiesz już, jak usunąć nagar z silnika przy pomocy dwóch, sprawdzonych w praktyce metod. Warto jednak poznać jeszcze jeden sposób, dzięki któremu możesz skutecznie oczyścić swój silnik z niebezpiecznych osadów. Mowa tutaj o czyszczeniu mechanicznym. Jeśli jednak wybierzesz ten sposób, musisz zaingerować w komponenty silnika.

Pomoże w tym preparat do czyszczenia silnika z nagaru, przybierający postać specjalistycznego granulatu. To właśnie on wprowadzany jest do układu dolotowego, co ma miejsce pod dużym ciśnieniem. Taką metodę warto zastosować, jeśli w silniku odłożyła się spora ilość twardego nagaru.

Jak zapobiegać gromadzeniu się nagaru?

Wiesz już, że nagar na zaworach daje objawy dość specyficzne, a zrazem niezwykle uciążliwe. To właśnie dlatego warto wiedzieć nie tylko, jak usunąć jego nagromadzone pokłady, ale również i w jaki sposób zapobiegać jego odkładaniu się. Podstawą będzie tutaj przede wszystkim regularna wymiana oleju silnikowego. Pozwala to na skuteczne oczyszczenie jednostki napędowej, przyczyniając się jednocześnie do usuwania nagaru.

Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się niechcianego osadu, musisz również praktykować jazdę na wyższych obrotach. Dłuższe dystanse sprzyjają bowiem wypalaniu nagaru, podobnie jak styl jazdy, charakteryzujący się nieco większą dynamiką. Chcąc uniknąć wymienionych wyżej problemów, warto więc od czasu do czasu zaplanować nieco dłuższą podróż, poruszając się np. po autostradzie.

Zadzwoń teraz