Import samochodów ze Stanów Zjednoczonych cieszy się w ostatnich latach sukcesywnie rosnącym zainteresowaniem. Wpływa na to wiele czynników. Przede wszystkim na amerykańskim rynku wybierać można spośród wielu modeli pojazdów, również tych ze znacznie bogatszym wyposażeniem. Sprowadzenie samochodu z USA daje także możliwość poruszania się unikatowym modelem, często niedostępnym na krajowym rynku. Co ciekawe, koszy sprowadzenia aut z USA i Kanady nie są tak duże, jak mogłoby się początkowo wydawać. Zanim jednak zdecydujesz się na sprowadzenie pojazdów z Ameryki, koniecznie dowiedz się, jak nie dać się oszukać podczas kupna samochodów amerykańskich. Jak sprowadzić samochody z USA i Kanady? Jakich formalności należy dopełnić i jakie będą koszty całego przedsięwzięcia? Zapraszamy do lektury naszego poradnika.
Import aut z USA w praktyce
Import samochodów z USA wydaje się mocno skomplikowany. Osoba, która podejmie się sprowadzenia takiego auta, musi liczyć się z koniecznością dopełnienia całego szeregu formalności. Jak wiadomo, zakup samochodu poza granicami państwa wiąże się również z jego transportem. Ci, którzy decydują się kupić auto z USA muszą więc liczyć się z koniecznością zapewnienia mu bezpiecznego transportu aż do Europy. Jednak, jak podkreśla wielu właścicieli samochodów, sprowadzonych ze Stanów Zjednoczonych, wymarzone auto warte jest takiego zachodu. Nic dziwnego, że takie działania podejmują zarówno prywatni inwestorzy, jak i firmy motoryzacyjne, takie jak skup aut Bydgoszcz czy auto komisy, działające na terenie całego kraju.
Kupno samochodu w USA może odbywać się poprzez różnorodne portale internetowe, na których zamieszczane są oferty sprzedaży aut. Podobnie jak na polskich portalach, również i tutaj znaleźć można model dostępny dla każdego portfela. Tym razem jednak należy dobrze zastanowić się, w jaki sposób sprawdzić stan techniczny pojazdu, by koszty naprawy nie zdominowały ceny całej inwestycji.
Wiele osób decyduje się sprowadzić samochód z USA, korzystając przy tym z pomocy pośredników. Taki import pojazdów jest znacznie łatwiejszy, choć – jak wiadomo – jeśli zdecydujemy się współpracować z pośrednikiem, sprowadzenie auta zza oceanu będzie już droższą inwestycją. Pomimo wzrostu kosztów sprowadzenia pojazdu, to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pierwszy raz decydują się sprowadzać auto lub motocykl z innego kontynentu. Solidna firma zapewni profesjonalne doradztwo oraz na życzenie klienta zorganizuje transport auta z USA do Polski. Z pośrednikiem można również skontaktować się, gdy chcemy licytować wystawiony pojazd. To doskonałe rozwiązanie, gdy kupujemy pierwsze auto z USA lub gdy nie mamy czasu, by sprawdzać oferty amerykańskiego domu aukcyjnego i wygrać licytację w odpowiednim momencie.
Jak sprawdzić pojazd z USA lub Kanady?
Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy istnieje możliwość sprawdzenia danego pojazdu, jeśli kupujemy go poza granicami kraju. Zarówno stan techniczny auta, jak i historia jego napraw mogą dać realny obraz sytuacji, zachęcając do kupna lub też – wprost przeciwnie – przestrzegając przed jego dokonaniem. Aby sprawdzić historię samochodu, warto wykorzystać firmy, taki jak AutoCheck czy Carfax. Dzięki nim zdobędziemy raporty, które mogą dostarczać nam wielu cennych informacji. Zawierają one nie tylko historię wybranego auta, ale również liczbę jego dotychczasowych właścicieli i kolizji. O taki raport można postarać się, sprowadzając auta zabytkowe z USA lub też samochód wymarzonej marki. Historię wybranego pojazdu sprawdzić można również samodzielnie, wykorzystując przy tym indywidualny numer identyfikacyjny VIN. Zdecydowanie polecamy tutaj bazę danych National Motor Vehicle Title Information System, dzięki której takie działania będą znacznie łatwiejsze.
Decydując się na sprowadzenie aut a USA, należy również dokładnie obejrzeć ich zdjęcia. Mowa tutaj nie tylko o tych, które wystawione są na aukcji. Warto bowiem napisać lub zadzwonić do właściciela pojazdu i poprosić go o dodatkowe fotografie zarówno wnętrza samochodu, jak i jego karoserii. Profesjonalne podejście do klienta z pewnością zaowocuje spełnieniem naszej prośby.
Odprawa celna samochodu z USA
Auto zakupione w Stanach Zjednoczonych podlega odprawie celno-skarbowej. Procedura ma na celu sprawdzenie realnej wartości pojazdów, pochodzących z rynku amerykańskiego. To z kolei wiąże się z koniecznością uiszczenia odpowiednich opłat.
Tak więc po zakupie auta z USA, należy złożyć w odpowiednim urzędzie stosowną deklarację celno-skarbową. Taki dokument wymaga podania wielu istotnych informacji na temat samochodu, zakupionego na terenie USA. Będzie to przede wszystkim marka, model, rocznik i numer identyfikacyjny VIN. Nowy właściciel musi również podać wszystkie informacje o imporcie swojego nowego samochodu, a także określić jego wartość. Podstawą ustaleń w tym zakresie będzie umowa kupna-sprzedaży auta lub też faktura sprzedaży, jeśli taka została wydana.
Sprowadzenie samochodu z USA – koszty zakupu auta
Jak nietrudno się domyślić, sprowadzanie aut z USA jest obarczone koniecznością poniesienia odpowiednich kosztów, niezależnie od tego czy decydujemy się na BMW z bogatym wyposażeniem, czy też na import pojazdów uszkodzonych z USA do naszego kraju. Niestety, koszty importu auta z USA ponosimy na każdym etapie importu, a na ich ostateczną wysokość wpływa wiele czynników.
Będzie to przede wszystkim sam koszt zakupu auta. Do tego dochodzą również koszty jego transportu do portów w USA, a następnie drogą morską do Polski. Do ostatecznych wydatków należy doliczyć także cło i akcyzę, czyli opłaty celne, a także podatek VAT.
Jeśli sprowadzamy samochody przy pomocy pośredników, również ich prowizja będzie wliczać się w ostateczną cenę inwestycji. Niemniej jednak, korzystając z usług profesjonalnych firm w Polsce czy w USA, możemy liczyć na realne wsparcie na każdym etapie realizacji transakcji oraz pomoc w bezpiecznym transporcie zakupionego samochodu do kraju. Przy okazji nie musimy również zajmować się większością formalności, oczekując jedynie na dotarcie wymarzonego auta do ustalonego portu. Niestety, za taki komfort możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, jeśli współpracujemy z najlepszymi na rynku pośrednikami. Koszt całej inwestycji może więc wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, choć dla wielu osób , a samochody sprowadzane z USTA są realizacją marzeń motoryzacyjnych, co całkowicie rekompensuje poniesione straty.