Prowadzenie pojazdu z przyczepą wymaga znacznie większych umiejętności niż te, które nabywa się w trakcie jazdy samochodem osobowym bez dodatkowego obciążenia. Sytuacja komplikuje się zwłaszcza wówczas, gdy zachodzi konieczność cofania. Zastanawiasz się jak cofać z przyczepą dwuosiową? Po lekturze naszego poradnika zadanie to będzie z pewnością znacznie łatwiejsze.

Cofanie z przyczepą – początki bywają trudne

Zanim zasiądziesz za kierownicą, by dowiedzieć się, jak cofać z przyczepą, poświęć nieco czasu na zapoznanie się z nią. Jak bowiem wiadomo: praktyka czyni mistrza, choć nie oznacza to, że możesz ćwiczyć dopiero wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Naucz się więc wykonywać manewry na placu, a jazda do tyłu przestanie budzić przerażenie nawet wówczas, gdy będzie się ona odbywała w ciasnym miejscu, w którym musisz wielokrotnie upewnić się, czy Twoje auto nie stwarza zagrożenia.

Jeśli zdecydujesz się poćwiczyć na placu, pamiętaj także o tym, że o ile nauka jazdy z przyczepą wymaga obecności instruktora, o tyle – ćwicząc samodzielnie na placu – nie potrzebujesz już publiczności, zwłaszcza gdy jedynie obserwuje ona Twoje poczynania.

Na początku jednak cofanie z przyczepą wymaga pomocy, o którą warto poprosić. Jeśli zdecydujesz się na taki krok, druga osoba będzie Cię prowadzić i obserwować z zewnątrz, reagując szybko na ewentualne zagrożenie. Tym samym nauka cofania z przyczepą nie będzie wiązała się z dużym stresem, a Ty będziesz czuć się znacznie pewniej za kierownicą zespołu pojazdów. Z biegiem czasu jednak z pewnością opanujesz tą technikę, a cofanie z przyczepą dwuosiową będzie bezstresowe i szybkie.

przyczepa samochodowa jednoosiowa

Cofanie z przyczepą krok po kroku

Dotarliśmy do momentu, w którym podpowiemy Ci jak cofać przyczepą dwuosiową krok po kroku. Zacznij więc od podjechania maksymalnie do przodu. Jeśli ustawisz cały zespół pojazdów prosto, będzie to już połowa sukcesu. W ten sposób otworzysz sobie bowiem pole do dalszego manewrowania, zapewniając sobie jednocześnie większą kontrolę nad tym, czy pojazd podąża w odpowiednim kierunku.

Co ważne, jeśli chodzi o cofanie z naczepą porady są jednoznaczne – należy to robić niezwykle wolno, by uniknąć kolizji i nieustannie kontrolować sytuację. Aby nieco ułatwić sobie ten manewr, możesz wyobrazić sobie, że kierownica to przyczepa. Jej górna część stanowi przód, dolna część oznacza zaś koniec przyczepy. To właśnie za „tył” musisz chwycić, rozpoczynając cofanie przyczepą dwuosiową.

Jak bezstresowo cofać samochodem z przyczepą?

To, jak cofac przyczepa 2 osiowa w tym momencie będzie uzależnione od pożądanego kierunku jazdy. Jeśli chcesz, by przyczepa skręcała w lewo, przesuń kierownicę w tym właśnie kierunku. Jeśli zależy Ci, by przyczepa skręciła w prawo, wykonaj ruch w przeciwną stronę. Niezależnie od wybranego kierunku, cofaj powoli, kontrolując ruch kierownicy tak, by zareagować szybko, gdy nie wszystko idzie zgodnie z planem.

Zanim zdecydujesz się wykonać manewr, jakim jest cofanie z przyczepą, musisz wiedzieć również, że przyczepa nie jest w stanie od razu zareagować na ruch kierownicy. Im dłuższa przyczepa, tym czas ten będzie dłuższy z powodu większego opóźnienia. Z tych właśnie względów musisz nieustannie kontrolować sytuację w zewnętrznych lusterkach i – w razie konieczności – poprosić kogoś o pomoc. Ostatnim etapem cofania samochodem z przyczepą będzie z kolei wyprostowanie kół, poprzez kontrę kierownicą w przeciwnym kierunku.

Wbrew pozorom, nauka cofania przyczepą nie jest trudna. Bądź cierpliwy i ćwicz dużo na pustym parkingu, co z pewnością pozwoli efektywnie opanować manewr cofania w stosunkowo krótkim czasie.

cofanie z przyczepą

Najczęstsze błędy przy cofaniu przyczepą

Wiesz już, jak cofać tirem z naczepą – zarówno jeśli chcesz skręcić w prawo, jak i w lewo. Wiesz też, jak ważne jest kontrolowanie sytuacji w lusterkach zewnętrznych i że opóźnienie podczas wykonywania manewrów cofania jest zupełnie normalne, gdyż czas reakcji kół przyczepy jest nieco dłuższy.

Jeśli chodzi o manewry, jakich wymaga jazda z naczepą porady sprowadzają się również często do wyeliminowania najczęściej popełnianych błędów. Te z kolei dotyczą z reguły wykonywania gwałtownych ruchów, które nie przynoszą zamierzonego rezultatu. Technika jazdy z przyczepą wymaga bowiem precyzji i dokładności, ale również i spokojnego obracania kierownicą tak, by tył przyczepy podążał w odpowiednim kierunku.

Najgorszym błędem, który możesz popełnić, będzie z kolei zbyt ostry skręt. W takiej sytuacji bowiem przyczepa złoży się, blokując możliwość dalszej jazdy. Jeśli do tego dojdzie, musisz podjechać do przodu tak, by przód przyczepy wrócił na pierwotne miejsce i rozpocząć manewr cofania jeszcze raz.

Na koniec warto podkreślić również, że nie wszystkie samochody nadają się do transportu większych ładunków. Jeśli Twoje auto nie spełnia pokładanych w nim oczekiwań, możesz sprzedać je jeszcze dzisiaj, korzystając z oferty od skup aut Bydgoszcz, by zasilić pulę, przeznaczoną na zakup bardziej odpowiedniego pojazdu. Auto skup będzie także doskonałym rozwiązaniem, gdy zrezygnujesz z używania przyczepy, chcąc tym samym zmienić również posiadany samochód.

Zadzwoń teraz