Kuna w samochodzie to wbrew pozorom spory problem. Zwierzaki te bardzo często odpowiedzialne są za przegryzanie kabli, co nie tylko wymusza konieczność zmiany planów, gdy pojazd nie może odpalić, ale również naciąga nas na dodatkowe koszty. Co zrobić, gdy kuna gryzie kable w aucie? Czy istnieją jakieś skuteczne domowe sposoby, by pozbyć się szkodnika, który rozgościł się pod maską samochodu? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pozbyć się kuny, koniecznie poznaj nasze sprawdzone sposoby na odstraszenie gryzoni z pojazdu.
Kuna w samochodzie – dlaczego kuny gryzą kable?
Lista szkód, wyrządzonych przez kuny, może być bardzo długa. Rozpoczynają ją z pewnością przegryzione kable i przewody płynu chłodniczego oraz zniszczone maty wygłuszające silnik, choć na obecność gryzonia wskazują również odchody i sierść oraz ślady łapek pod maską. Taki problem dotyczy w mniejszym stopniu mieszkańców miast. Jednak na walkę z kunami bardzo często skazani są kierowcy, którzy mieszkają poza miastem. Kuny lubią bowiem strychy i poddasza, jednak kuna potrafi zadomowić się również pod maską naszego auta, powodując często jego awarię.
Przestrzeń pod maską auta to doskonałe miejsce odpoczynku dla gryzonia. Tutaj może on nie tylko odpocząć, ale również i przechowywać swoje zapasy. Problem nasila się zwłaszcza w okresie zimowym, gdy temperatura powietrza spada, a unieruchomiony dopiero niedawno silnik daje przyjemne ciepło. Wiele osób zastanawia się z pewnością, dlaczego zwierzęta te upodobały sobie poszczególne elementy samochodu i z uporem je przegryzają. Być może u podstaw takiego zachowania leży chęć pozbycia się aromatu innego zwierzęcia, które również zadomowiło się pod maską. Zapach odchodów i sierści jest bowiem bardzo intensywny, co może powodować gryzienie i drapanie przewodów przez kolejne szkodniki.
Jak nietrudno się domyślić, naprawa szkód wyrządzonych przez kuny może być sporym obciążeniem dla domowego budżetu. Kuny przegryzają kable w samochodzie, co dodatkowo może powodować trudności z uruchomieniem pojazdów. Dlatego też, jeśli zauważmy śladu kuny na masce lub gdy gryzoń pozostawił pod maską swój zapach czy resztki pożywienia, należy działać szybko. Koszty naprawy mogą być bowiem wysokie, a uniknąć ich można przy pomocy kilku skutecznych sposobów. Co na kuny w aucie sprawdza się najlepiej? Poznaj nasze propozycje!
Jak pozbyć się kuny z samochodu domowymi sposobami?
Czy istnieją domowe sposoby na kuny w aucie? Oczywiście, że tak! Co więcej, są to sposoby umożliwiające skuteczne odstraszanie gryzoni, ale nie robiące im żadnej krzywdy, co jest szczególnie ważne dla osób, dla których środowisko naturalne nie jest obojętne. Taki domowy odstraszacz kun będzie nie tylko skuteczny, ale również i stosunkowo tani, a czasem nawet darmowy. To właśnie dlatego warto spróbować go, zanim nastąpi konieczność kosztownego usuwania zniszczeń, spowodowanych przez kuny.
Wiesz już po czym poznać, że kuna zadomowiła się pod maską Twojego samochodu. Jak już wspomnieliśmy, kuny szukają tutaj schronienia przed niską temperaturą, magazynując dodatkowo żywność w bezpiecznym dla nich miejscu. Warto wiedzieć jednak również i to, że jedną z rzeczy, których szczególnie nie lubią kuny, jest z pewnością zapach. I to właśnie zapach może pomóc Ci skutecznie przepędzić kuny z auta.
Istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że kuna wycofa się, gdy poczuje zapach innego zwierzęcia. Jedną ze skutecznych domowych metod, pozwalających pozbyć się gryzoni w ekspresowym tempie, będzie więc rozłożenie pod maską sierści psa lub kota.
Jak wiadomo, nie wszyscy są jednak w posiadaniu własnego zwierzęcia, którego futro można wykorzystać, jako skuteczny środek na kuny. Na szczęście okazuje się również, że kuny nie tolerują wielu innych zapachów. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się np. kostka toaletowa. Warto podkreślić tutaj jednak, że to, czego nie lubią kuny, to przede wszystkim intensywny, silny aromat. To właśnie dlatego kostki wc pod maską muszą być często wymieniane, by ich zapachu nie osłabił upływ czasu. Należy również uważać, by kostka nie przesunęła się w stronę ruchomych części silnika
Inne sposoby na kunę w aucie sprowadzają się również do użycia intensywnych zapachów. Tym razem jednak zamiast do łazienki, warto sięgnąć do kuchni. Skutecznym środkiem, który odstrasza kuny od samochodu, będzie bowiem cytryna, cynamon lub mięta pieprzowa. Jak widać, domowe sposoby na to, by pozbyć się kuny z samochodu, nie należą do drogich rozwiązań, a ich skuteczność potwierdza wielu klientów, odwiedzających nasz skup aut Bydgoszcz. To właśnie z tych względów warto wykorzystać je, gdy poczujemy zapach kuny pod maską lub zauważymy inne ślady obecności gryzoni.
Profesjonalny sposób na pobycie się kuny w aucie
Wiesz już, że Twoją uwagę powinny zwrócić ślady zwierząt, ich odchody czy resztki jedzenia, które znajdujesz pod maską. Czytając nasz poradnik dowiedziałeś się również m.in. jak się pozbyć kuny z samochodu przy pomocy domowych sposobów. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania będzie fakt, że z pewnością nie zaszkodzi ono ani środowisku naturalnemu, ani też samemu zwierzęciu. Warto wiedzieć jednak, że na rynku dostępne są również specjalistyczne preparaty, które można wykorzystać, gdy kuny wchodzą pod maskę, a nierówna praca silnika czy przegryzione przewody alarmują o ich obecności.
Profesjonalne odstraszacze na kuny do samochodu cieszą się rosnącą popularnością, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy problem narasta w szybkim tempie, choć kuny domowe mogą wyrządzić szkody przez cały rok, determinując konieczność kosztownych odwiedzin u mechanika. Elektroniczny odstraszasz kun, czyli tzw. antykuna, to jeden z polecanych sposobów na walkę ze szkodnikami. Urządzenie to wykorzystuje w swojej pracy dźwięki o bardzo dużej wysokości, czyli tzw. ultradźwięki. Odstraszacze ultradźwiękowe są niesłyszalne przez człowieka, ale wysoce drażniące dla kun. Mniej humanitarnym pomysłem są z kolei odstarszacze elektryczne, które rażą zwierzę prądem, choć nie stanowią one zagrożenia dla jego życia.
Innym, niezwykle często wybieranym sposobem walki z kunami, jest również specjalistyczny spray z naturalnymi olejkami. Aby jednak spray na kuny zadziałał, konieczne jest skuteczne oczyszczenie komory silnika z zapachu zwierzęcia. Zresztą wyczyścić komorę silnika należy niezależnie od sposobu, który wybierzesz do walki ze szkodnikiem. Co ważne, nanoszenie preparatu należy powtarzać regularnie, by jego zapach nie wywietrzał. Spray na kuny to chętnie wybierany produkt, choć niektórzy kierowcy skarżą się również na intensywne zapachy olejków. Warto jednak zastosować je, by terytorialne z natury zwierzę nie uznało samochodu za swój rewir, zagnieżdżając się w nim na zawsze i powodując spore zniszczenia pod maską.