Przez ostatnie lata właściciele samochodów mogli przekonać się o tym, że samo posiadanie auta jest coraz droższe. Związane jest to oczywiście z wieloma czynnikami. Co jakiś czas możemy zauważyć np. wzrost cen paliwa. Jednak nic bardziej nie zdrożało tak jak ceny ubezpieczenia OC a także i AC.
Niektórzy właściciele musieli w tym roku zapłacić prawie dwa razy więcej za obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu niż w latach poprzednich. Firmy ubezpieczeniowe tłumaczą to wciąż rosnąca liczbą wypadków i tym, że od wielu lat takich podwyżek nie było. Jednak dla przeciętnego Kowalskiego podwyżka ta znacznie mogła obciążyć budżet domowy. Jak więc próbować ubezpieczyć samochód, by nie przepłacić? Czy są na to jakieś dobre sposoby?
Porównywanie ofert ubezpieczeń samochodu
Oczywiście dobrym sposobem na to, aby dowiedzieć się jakie towarzystwo ubezpieczeniowe będzie miało dla nas najbardziej atrakcyjną cenę jest porównanie ofert. Nie ma lepszej metody. W ten sposób uzyskujemy po prostu czarno na białym informację o tym, gdzie jaką cenę musimy zapłacić za ubezpieczenie OC czy AC.
[su_note note_color=”#f0adaf”]Oczywiście można próbować pytać rodziny czy znajomych z jakiego ubezpieczenia skorzystali oni. Jednak tak naprawdę każdy model samochodu jest inny i dla każdego oferta może różnić się znacznie. Najszybciej jest skorzystać z jednej z wielu porównywarek ubezpieczeniowych, które po podwyżkach cen zaczęła pojawiać się jak „grzyby po deszczu” w internecie. Najlepszymi będą te, które to posiadają jak najwięcej ofert. Dadzą nam bowiem najbardziej czytelny obraz tego, gdzie będzie najkorzystniej się udać.[/su_note]
Jak prawidłowo wypełnić formularz?
Abyśmy mogli uzyskać informację precyzyjną i prawdziwą często musimy podać szereg danych wg, których otrzymamy konkretną cenę. Jednymi z ważniejszych są te dotyczące rocznika, modelu oraz przebiegu samochodu.
Musimy podać również informację o tym czy mieszkamy w dużym mieście, małym czy może na wsi. Istotną rolę odgrywa także nasze doświadczenie jako kierowcy oraz ilość stłuczek. Takie pytania, które mogą wzbudzić nasze zdziwienie dotyczą na przykład koloru lakieru czy tego, gdzie samochód pozostaje na noc.
Oczywiście auta, które pozostają na parkingu strzeżonym czy w drugiej kolejności w garażu, mogą liczyć na niższą ostateczną cenę. Te natomiast, które są pozostawiane na parkingach niestrzeżonych, czy po prostu parkowane pod blokiem dostaną mniej korzystną ofertę.
Zawsze warto jest też sprawdzić u obecnego ubezpieczyciela jaką ofertę dla nas przygotował. W niektórych przypadkach bowiem okazać się może, że nieopłacalne jest zmieniane go. Wielu z ubezpieczycieli w obawie przed rezygnacją klientów, wprowadziło dla swoich dobrych klientów atrakcyjną ofertę. Jest to chyba najbardziej atrakcyjne rozwiązanie.