Dzięki aluminiowym felgom każdy samochód zyskuje na estetyce. Nic dziwnego, że popularność takiego rozwiązania nie maleje, pomimo upływu kolejnych lat. Upływ czasu odciska jednak ślady nie tylko na oponach, ale również i na felgach, które tracą swój blask, a na ich powierzchni pojawiają się nieestetyczne zarysowania i otarcia, niezależnie od tego, czy właściciel zadbał o regularne czyszczenie felg, czy też całkowicie zaniedbał ten obowiązek. Jednak zakup nowego kompletu felg nie zawsze jest jedynym rozwiązaniem. Czasem wystarczy tylko ich regeneracja, by na nowo cieszyć się ich idealnym wyglądem. Jak zregenerować felgi aluminiowe i czy warto podjąć się samodzielnej regeneracji?

Czy odnawianie felg aluminiowych ma sens?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak zregenerować felgi aluminiowe, warto dowiedzieć się, czy takie działanie ma w ogóle sens? Jak się okazuje, odnowa felg aluminiowych jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem, zwłaszcza pod względem finansowym.

Czasami nie wystarczy tylko wyczyścić felgi, by usunąć z nich nieestetyczne uszkodzenia i zanieczyszczenia. Profesjonalne odnowienie felg aluminiowych spowoduje natomiast, że nasz samochód nabierze nowego blasku. Renowacja alufelg to najlepszy sposób, by powróciły one do swojego pierwotnego wyglądu, bez konieczności inwestowania w nowe zestawy.

Jak nietrudno się domyślić, takie działanie wiąże się jednak z koniecznością poniesienia stosownych kosztów. Renowacje felg, a konkretnie cena inwestycji, wynikać będą przede wszystkim z materiału, z którego zostały one wykonane. Naprawa ubytków na felgach stalowych z pewnością nie obciąży w znaczący sposób naszego budżetu, choć nie zawsze przyniesie ona pożądane rezultaty.

Najlepsze efekty regeneracja alufelg przynosi również wówczas, gdy jest wykonywana na nowszych samochodach. W przypadku nieco starszych roczników, zakupionych w skup aut Bydgoszcz lub od prywatnych właścicieli, trzeba dokładnie rozważyć, czy warto odnowić alufelgi, czy też lepszym rozwiązaniem będą nowe felgi.

jak samemu zregenerować felgi

Renowacja felg aluminiowych w praktyce

Wiele osób zastanawia się z pewnością, czy renowacja felg aluminiowych samemu jest możliwa. Otóż, jak pokazuje praktyka, renowacja felg samemu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Aby się go podjąć należy wiedzieć nie tylko na czym polega regeneracja felg i jak samemu zregenerować felgi, ale również posiadać odpowiednie narzędzia, pozwalające zrobić to samodzielnie.

Wbrew pozorom, nie jest to również tak łatwe zadanie, jak mogłoby się wydawać, zwłaszcza że aluminium nie jest wdzięcznym materiałem i bardzo łatwo o jego uszkodzenie. Sama naprawa felg aluminiowych składa się na ogół z trzech etapów. Będzie to lakierowanie, piaskowanie i prostowanie felgi, a brak odpowiedniego doświadczenia może poczynić więcej szkody, niż pożytku. To właśnie dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie oddanie auta do warsztatu, w którym odnawianie felg aluminiowych przebiega pod okiem specjalistów.

Warto wiedzieć również, że nierówności, pęknięcia i rysy, które pojawiają się w środkowej części felgi lub na jej ramionach, będą znacznie poważniejszym wyzwaniem. Dodatkowo aluminium jest miękkim materiałem, a mocno uszkodzona powłoka stanowi spore osłabienie. To właśnie dlatego odnawianie felg aluminiowych należy dokładnie przemyśleć. Nie zawsze również jedna warstwa farby rozwiąże cały problem, co z kolei przekłada się na ostateczną cenę całej inwestycji.

renowacja alufelg

Na czym polega odnowienie felg aluminiowych

Regeneracja felg polega na odnalezieniu oraz naprawieniu uszkodzonego obszaru. Warto wiedzieć przy tym, że regeneracji felg aluminiowych nie przeprowadza się, jeśli rysy pokrywają całą powierzchnię lub gdy jest ona mocno uszkodzona. Cały proces rozpoczyna zdjęcie kół oraz umycie felg, by usunąć z nich wszystkie zabrudzenia. Felgi muszą być również wyschnięte, by móc przystąpić do pracy. Dlatego też po usunięciu brudu, należy pozwolić im wyschnąć.

Kolejnym etapem będzie wygładzanie powierzchni felgi. Tutaj przydaje się przede wszystkim papier ścierny o zróżnicowanej gradacji. Powstały pył usuwa się z przy pomocy ściereczki i zmywacza silikonowego. Z kolei szpachla aluminiowa to materiał, którym uzupełniane są ubytki.

W dalszym etapie renowacja felg aluminiowych znów wymaga użycia papieru ściernego, by na nowo wygładzić powierzchnię. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosi się podkład. Kolejnym etapem, jeśli chodzi o malowanie felg, będzie lakier bazowy, nakładany w cienkich warstwach. Ostatnią warstwę będzie z kolei stanowić lakier bezbarwny. Taka warstwa lakieru ma pełnić funkcję ochronną. Odnowienie alufelg sprawia, że ich wygląd nabiera głębszego połysku, a polerowanie ich powierzchni pozwala również na usunięcie nieestetycznych zarysowań.

Warto wspomnieć również, że w przypadku felg metalowych, odnawianie sprowadza się również do usunięcia korozji.

renowacje felg

Samodzielna regeneracja felg

Wiesz już jak odnowić felgi aluminiowe oraz jaki będzie efekt końcowy procesu, którym jest szlifowanie felg aluminiowych papierem ściernym o różnej gradacji. Wielu osobom taka regeneracja felg aluminiowych wydaje się stosunkowo łatwym zadaniem. Niemniej jednak, jak już wspomnieliśmy, nieumiejętne działania mogą doprowadzić do uszkodzenia felg. Dlatego też nie warto samodzielnie przeprowadzić takiego procesu, a renowację felg należy powierzyć profesjonalnym warsztatom lakierniczym i specjalistom, którzy nie tylko wiedzą, jak naprawić felgi aluminiowe, ale również posiadają do tego stosowne narzędzia.

O ile samodzielne polerowanie felg aluminiowych nie jest najlepszym pomysłem, a podjęcie się samodzielnej renowacji może spowodować uszkodzenie felg, właściciele aut mogą jednak zadbać o ich wygląd, inwestując chociażby w kompletne zestawy do regeneracji felg. Regularne czyszczenie powinno opierać się na spryskaniu felg odpowiednim środkiem i usuwaniu zabrudzeń delikatną ściereczką. Możesz to zrobić samodzielnie, by odłożyć w czasie niklowanie felg i związane z nim koszty oraz by Twój samochód zachwycał błyszczącymi, zadbanymi felgami znacznie dłużej.

Zadzwoń teraz