Sprzęgło to jeden z elementów samochodu, który ulega stopniowemu wyeksploatowaniu, choć może ono również ulec uszkodzeniu w trakcie użytkowania. W obu przypadkach należy zwrócić uwagę na charakterystyczne objawy, wskazujące na konieczność wizyty w warsztacie mechanicznym. Jakie są najczęstsze oznaki zużycia sprzęgła? Poznaj je wszystkie, by zagwarantować sobie bezpieczną jazdę.

Dlaczego zużyte sprzęgło należy wymienić?

Zużyte sprzęgło może doprowadzić do wielu trudnych sytuacji. Jedną z nich będzie całkowite unieruchomienie pojazdu, co uniemożliwia dalszą podróż i wymaga zmiany planów. Uszkodzony lub zużyty element może jednak również znacząco obniżać komfort jazdy, wpływając jednocześnie na jej bezpieczeństwo. Jak się bowiem okazuje, awaria sprzęgła prowadzi m.in. do braku możliwości zmiany biegów, co z kolei rodzi niebezpieczeństwo kolizji. I choć uszkodzone w ten sposób pojazdy skupuje skup aut Bydgoszcz, warto zabezpieczyć się przed tego rodzaju sytuacjami, zwracając uwagę na sygnały alarmowe, wskazujące na niedomagania sprzęgła. Pozwoli to szybko zareagować, chroniąc nas tym samym przed przykrymi konsekwencjami poważniejszej awarii.

kończące się sprzęgło

Kończące się sprzęgło a trudności z wrzuceniem biegu

Kończące się sprzęgło może dawać różne objawy. Jednym z tych zdecydowanie najczęstszych będą trudności z wrzuceniem biegu. Na ogół związane są one z pierwszym biegiem oraz z biegiem wstecznym, choć nie jest to regułą. Jeśli więc sprzęgło ulegnie wyeksploatowaniu, wrzucenie biegu będzie często generowało konieczność kilkukrotnego powtórzenia  całej czynności.

Warto podkreślić jednocześnie, że trudności z wrzuceniem biegu pierwszego czy też ze zmianą biegów mogą wskazywać także i na inną awarię. Wśród tych najczęstszych wymienia się przede wszystkim uszkodzenie synchronizatorów w skrzyni biegów. To właśnie dlatego warto sprawdzić sprzęgło samochodowe w dobrym warsztacie mechanicznym, by objawy zużycia nie zostały pomylone z inną awarią, mogącą również rzutować na komfort i bezpieczeństwo jazdy.

Ślizgające się sprzęgło

Jeśli chodzi o objawy kończącego się sprzęgła, jego ślizganie z pewnością będzie jednym z tych zdecydowanie najczęstszych. Takie ślizganie sprzęgła na ogół pojawia się w momencie ruszania, choć może być ono odczuwalne również wówczas, gdy kierowca chce gwałtownie przyśpieszyć. U podstaw tego problemu leżą zużyte okładziny cierne. Jest to jeden z tych problemów, którego nie można w żadnym stopniu bagatelizować.

Ślizgające się sprzęgło w samochodzie może doprowadzić do wielu poważniejszych konsekwencji. Przede wszystkim znacznie obniża ono komfort jazdy. Jak nietrudno się domyślić, problemy z przyśpieszaniem mogą z kolei uniemożliwiać lub utrudniać wyprzedzanie, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo na drodze.

Takie problemy w pracy sprzęgła mogą stać się też przyczyną poważniejszej awarii. Zupełnie zbagatelizowane mogą bowiem doprowadzić m.in. do zużycia koła zamachowego. Jeśli chodzi o ślizganie sprzęgła objawy mogą sugerować również wyciek oleju z tarcz ciernych lub zniszczony wysprzęglik. To właśnie dlatego należy udać się do mechanika w celu dalszej diagnozy.

Uszkodzenie wysprzęglika

Uszkodzenie lub rozszczelnienie wysprzęglika to kolejny sygnał alarmowy, wskazujący na to, że żywotność sprzęgła dobiegła końca. Co więcej, to jeden z objawów, którego z pewnością nie można zlekceważyć lub pominąć. Taka usterka objawia się bowiem pozostaniem pedału sprzęgła w podłodze po jego wciśnięciu w celu zmiany biegów.

W tej sytuacji dalsza jazda staje się niemożliwa, a sam pojazd musi trafić jak najszybciej do mechanika. Warto podkreślić jednocześnie, że powyższe objawy z reguły pojawiają się nagle, zwłaszcza w przypadku samochodów, poruszających się na ogół w miejskich korkach. To właśnie dlatego warto regularnie kontrolować stan sprzęgła, by jak najszybciej zauważyć pierwsze sygnały postępującego procesu eksploatacji.

objawy zużytego sprzęgła

Szarpanie w trakcie ruszania

Objawy zużytego sprzęgła mogą pojawiać się również w trakcie ruszania. I tak wymiana sprzęgła staje się koniecznością, gdy po wprawieniu pojazdu w ruch odczuwamy nieprzyjemne szarpanie oraz drgania. Problem ten narasta zwłaszcza w trakcie parkowania, gdy docisk sprzęgła zwalniany jest w stosunkowo niewielkim tempie. Podobne objawy mogą wskazywać na inne problemy. Wśród nich należy wymienić m.in. uszkodzenie lub zużycie koła dwumasowego, co również rodzi konieczność szybkiej pomocy wykwalifikowanego mechanika.

Sprzęgło w samochodzie wysoko bierze

Objawy uszkodzonego sprzęgła w samochodzie mogą być różne. Jednym z nich będzie z pewnością nieprawidłowe działanie pedału. Tym razem sprowadza się ono do zbyt dużego luzu roboczego, który powoduje, że sprzęgło „bierze” dopiero po jego niemalże całkowitym odpuszczeniu. Takie objawy pojawiają się przede wszystkim wtedy, gdy okładziny cierne zaczynają się zużywać. Jak nietrudno się domyślić po dotychczasowej lekturze, kolejnym etapem tego procesu będzie ślizganie się . Aby tego uniknąć, warto wymienić sprzęgło już na wczesnym etapie, gdy pojawią się pierwsze sygnały, świadczące o tym, że jego żywotność dobiega końca.

Zadzwoń teraz