O podwoziu samochodu z reguły zapominamy w trakcie czyszczenia i pielęgnacji auta, pomimo tego, że to właśnie ono w zdecydowanie największym stopniu narażone jest na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Te z kolei mogą znacznie przyśpieszyć proces pojawiania się i postępowania korozji. Jak nietrudno się domyślić, taki stan rzeczy z pewnością nie wpłynie dobrze na trwałość pojazdu, znacznie skracając jego żywotność. To właśnie dlatego warto zadbać o regularną konserwację podwozia. Zastanawiasz się czym zabezpieczyć podwozie i ile potrzeba środka do konserwacji podwozia? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedź na wszystkie pytania!
Co to jest i czemu służy konserwacja podwozia?
Konserwacja podwozia obejmuje dolną część auta. To właśnie ona jest bowiem narażona na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Mowa tutaj przede wszystkim o wilgoci, błocie czy soli, którą posypywane są drogi w okresie zimowym. Powierzchnia podwozia, pod ich długotrwałym wpływem, zaczyna korodować, co z kolei przekłada się na ogólny stan całego auta.
Z tych względów podwozie należy regularnie konserwować, co pozwala zachować je w nienagannej kondycji. Takie zabezpieczenie spodu samochodu nie jest jednak trwałe. To właśnie dlatego konserwacja elementów zawieszenia musi być powtarzana minimum raz na pięć lat, choć zaleca się, by taką ochronę zapewniać samochodowi nieco częściej.
Czym zabezpieczyć podwozie?
Jeśli chodzi o działanie, jakim jest konserwacja podwozia czym zabezpieczyć to jedna ze zdecydowanie najistotniejszych kwestii. Zanim więc przystąpisz do pracy, przygotuj odpowiednie materiały i produkty, które pozwolą Ci skutecznie zadbać o stan podwozia w swoim aucie. Będzie to z pewnością olej przeciwrdzewny, który może przybierać postać tłuszczu, wosku czy płynu antykorozyjnego. Celem każdego z wymienionych produktów będzie zabezpieczenie podwozia przed korozją, co dotyczy jego metalowych części.
Odpowiadając na pytanie czym konserwować podwozie samochodu, nie należy zapominać również o środku antykorozyjnym i odtłuszczaczu. Pierwszy z nich to skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne, drugi natomiast sprawdza się jeszcze przed nałożeniem środków ochronnych, doskonale oczyszczając powłoki z brudu i innych zanieczyszczeń, związanych z eksploatacją auta.
Konserwowanie podwozia wymaga również często sięgnięcia po:
- grunt antykorozyjny – stanowiący doskonałe zabezpieczenie przed rdzą,
- pastę do uszczelniania – którą można nakładać przy połączeniach, w celu ich zabezpieczenia,
- masę smarującą – po którą warto sięgnąć przy zawiasach czy hamulcach.
Jak samemu zakonserwować podwozie?
Wiesz już czym najlepiej zabezpieczyć podwozie samochodu i po jakie produkty sięgnąć, by zabezpieczenie samochodu przed korozją przyniosło oczekiwane rezultaty. Możesz już więc przystąpić do pracy.
Na początku skup się jednak na zdemontowaniu plastikowych elementów, takich jak listwy progowe, nadkola czy osłona silnika. Pamiętaj jednocześnie, że zabezpieczenie podwozia przed korozją odbywa się na zimnym silniku, w samochodzie stojącym na równym podłożu, co jest niezwykle istotne dla skuteczności podjętych działań i ich bezpieczeństwa.
Teraz możesz rozpocząć czyszczenie podwozia, które należy dokładnie wymyć. Do mycia podwozia warto wykorzystać myjkę wysokociśnieniową. Zanim przejdziesz do tego, jak zabezpieczyć podwozie samochodu, pozwól mu jednak wyschnąć, gdyż tylko sucha powierzchnia zapewnia skuteczne działanie nałożonych środków.
Jak konserwować podwozie samochodu – dalsze kroki
Samodzielna konserwacja podwozia będzie wymagała teraz usunięcia rdzy. W tym celu warto sięgnąć po druciane szczotki i papier ścierny. Najbardziej zaawansowaną metodą w tym kontekście będzie z kolei piaskowanie. To skuteczny sposób, wykorzystywany do usunięcia dużych pokładów korozji. Takie bardzo często spotykamy w starszych modelach pojazdów, które skupuje skup aut Bydgoszcz. Dzięki piaskowaniu ochrona podwozia samochodu przed korozją przynosi pożądane rezultaty, zwłaszcza gdy po usunięciu rdzy na oczyszczone miejsca nałożony zostaje środek przeciwrdzewny, hamujący postęp korozji.
Czym zabezpieczyć podwozie po usunięciu z niego ognisk rdzy? Otóż poszukując odpowiedzi na pytanie jaki środek do konserwacji podwozia sprawdzi się najlepiej, warto sięgnąć po grunt antykorozyjny. To doskonały sposób na ochronę tej części samochodu przed korozją, tworzący na niej trwałą powłokę ochronną.
Konserwacja zawieszenia kończy się natomiast naniesieniem produktu antykorozyjnego, w celu pełnej ochrony auta przed korozją. Co ważne, taki środek powinien trafić również w trudno dostępne miejsca, by skutecznie zabezpieczać je przed powstaniem ognisk rdzy.
Dlaczego warto zadbać o zabezpieczenie podwozia przed korozją?
Z dotychczasowej lektury dowiedziałeś się już czym konserwować podwozie i jak zakonserwować podwozie samochodu, by praca przyniosła pożądane rezultaty. Wiedząc z kolei jak zabezpieczyć podwozie, możesz zadbać o:
- niższe koszty napraw usterek, wynikających z procesu korozji,
- wydłużenie żywotności samochodu,
- poprawę bezpieczeństwa jazdy,
- zwiększenie wartości pojazdu w momencie ewentualnej sprzedaży.
Jeśli jednak nie wiesz jak samemu zabezpieczyć podwozie przed korozją i nie chcesz samodzielnie podejmować się tego zadania, umów wizytę w zaufanym warsztacie, którego pracownicy doskonale wiedzą czym najlepiej zakonserwować podwozie i jak zabezpieczyć podwozie przed postępowaniem procesu rdzewienia.