Rozładowany akumulator w samochodzie to przypadek, który może zdarzyć się każdemu z nas. Niska temperatura, zły stan urządzenia lub po prostu zwykłe przeoczenie mogą sprawić, że pojazd nie będzie mógł się uruchomić, co z kolei determinowało będzie konieczność szybkiej zmiany planów i dostosowania ich do zaistniałej sytuacji. W takim przypadku warto wiedzieć, jak uruchomić samochód sprawnie, a zarazem bezpiecznie. Jak wiadomo przy tego rodzaju awaryjnym odpalaniu samochodu przydaje się prostownik, choć metoda ta zajmuje sporo czasu. Możliwe jest również uruchomienie silnika przy pomocy kabli, jednak w tym przypadku konieczna jest obecność innego pojazdu. Sposób ten może być nieskuteczny również w przypadku samochodów z silnikiem diesla, odpalanych przy pomocy pojazdów z silnikiem benzynowym. Dlatego też czasem będziemy musieli skorzystać z odpalania samochodu na tzw. pych. Na czym polega uruchamianie samochodu na pych i w jaki sposób to zrobić? Zapraszamy do lektury naszej krótkiej instrukcji.
Jak odpalić silnik samochodu z kabli?
Wiele osób, zanim zdecyduje się odpalić samochód na pych, sięga po z pozoru nieco łatwiejszą metodę, czyli kable, dzięki którym można uruchomić auto z pomocą innego samochodu. Decydując się na taką metodę, warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach, warunkujących nie tylko sukces całego przedsięwzięcia, ale również i jego bezpieczeństwo. Takie zasady to podstawa, którą na co dzień wykorzystuje w swojej pracy zespół zatrudniony w skup aut Bydgoszcz oraz wszyscy ci, którzy związani są zawodowo z rynkiem motoryzacyjnym.
Przede wszystkim do uruchamiania silnika przy pomocy kabli należy wykorzystać dwa samochody z takimi samymi silnikami. Niezbędne jest również zachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami. Rozruch samochodu może bowiem doprowadzić do zderzenia, gdy oba auta będą stykać się ze sobą, bez zachowania chociażby minimalnej odległości. Istotny będzie również odpowiedni dobór kabli do silnika. Do pojazdów wyposażonych w silnik diesla, zdecydowanie lepiej wybrać kable z grubszej miedzi, które są mocniejsze niż te, wykorzystywane do odpalania pojazdów z silnikiem benzynowym.
Rozwiązując problem z rozruchem przy pomocy kabli, należy rozpocząć od podłączenia czerwonego przewodu, podpinając go w pierwszej kolejności do akumulatora rozładowanego auta. Odwrotnie należy zrobić z czarnym kablem, podłączając go w pierwszej kolejności do ujemnego bieguna w samochodzie sprawnym, a następnie do masy w pojeździe, w którym konieczna jest taka „naprawa”. W pierwszej kolejności należy odpalić auto sprawne, a po kilku minutach można włączyć zapłon w rozładowanym samochodzie. Jeśli odpalanie silnika się powiedzie, kable odpina się w odwrotnej kolejności – najpierw czarny, a następnie czerwony.
Na czym polega odpalanie na pych?
Metoda odpalania na popych może okazać się niezwykle skuteczna, gdy w pobliżu nie ma innego samochodu z kierowcą, a my nie mamy czasu, by kręcić rozrusznikiem w nieskończoność lub podpinać padnięty akumulator do prostownika, oczekując na jego naładowanie. Odpalanie samochodu na pych jest sposobem, charakteryzującym się wysokim poziomem skuteczności.
Niestety odpalanie na pych nie jest wskazane w przypadku nowoczesnych samochodów. Przy próbie uruchomienia samochodu nowszego tą metodą, może bowiem dojść nawet do uszkodzenia katalizatora czy dwumasowego koła zamachowego, co będzie efektem zbyt dużego przeciążenia. W nowszych samochodach zdecydowanie lepiej postawić więc na bardziej bezpieczne metody lub też zakupić nowy akumulator, jeśli zaistnieje taka konieczność.
Aby odpalić auto na popych, należy wrzucić biegi na tzw. luz i włączyć zapłon, umieszczając wcześniej kluczyk w stacyjce. Teraz należy pchać samochód, aż ten nabierze odpowiedniej prędkości. Wtedy to konieczne będzie naciśnięcie sprzęgła, ustawienie skrzyni biegów na drugi bieg, a następnie puszczenie sprzęgła. Jeśli samochód odpali, można już dodać gazu i ponownie wcisnąć sprzęgło pamiętając, by nagłe puszczenie sprzęgła nie zniweczyło naszych wysiłków.
Jak odpalić diesla na pych?
Wiele osób zastanawia się również z pewnością, jak odpalić diesla na pych i czy jest to w ogóle możliwe. Jak się okazje, również odpalanie diesla z popychu nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jednak zdecydujesz się odpalać auto na popych, musisz wrzucić drugi bieg i przekręcić kluczyk w stacyjce. Teraz duże zadanie przed osobami pchającymi, które muszą rozpędzić samochód do prędkości ok 5 km/h. Po tym czasie osoba kierująca powinna puścić powoli sprzęgło licząc na to, że odpalenie silnika na pych przyniesie oczekiwane skutki.
Odpalanie deisla na pych ma sens jedynie wówczas, gdy usterka wynika np. ze zbyt niskiej temperatury na zewnątrz. Jeśli przyczyna będzie inna (np. będzie to brak dopływu paliwa), odpalanie samochodu na popych nie ma sensu, tym bardziej że w trakcie odpalania na pych może dojść do poważniejszych usterek.
Odpalanie motocykla na pych – praktyczne wskazówki
Odpalanie motocykla na pych również nie jest polecane. Jest to szkodliwe zarówno dla łańcuszka rozrządu, jak i łańcucha napędowego i może zakończyć się przeskoczeniem faz rozrządu. Niestety, czasem nie mamy wyjścia, zwłaszcza gdy motocykl odmówi posłuszeństwa w najmniej oczekiwanym momencie, a my musimy dojechać do domu lub do najbliższego mechanika motocyklowego.
Rozpoczynając rozruch na pych, warto ustawić motocykl tak, by poruszał się z górki. Należy również złożyć stopkę i upewnić się, czy w baku znajduje się dostateczna ilość paliwa. Jak wiadomo, wciśnięcie pierwszego biegu może doprowadzić do zablokowania tylnego koła w pojeździe, dlatego też zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wrzucenie drugiego biegu. Stopniowe popuszczanie dźwigni sprzęgła podczas rozpędzania motocykla powinno sprawić, że silnik zaskoczy. W tej chwili należy natychmiast wcisnąć sprzęgło, by motocykl ponownie nie zgasł. Nie jest to z pewnością proste zadanie, choć można spróbować tej metody w momencie, gdy nie będzie innej możliwości, by wymienić akumulator na nowy lub uruchomić go z pomocą dedykowanych temu urządzeń.