Polerowanie reflektorów samochodowych wpływa nie tylko na estetykę pojazdu, ale również i na bezpieczeństwo na drodze. Warto wiedzieć bowiem, że jeśli lampy będą mocno zmatowiałe, poziom przepuszczania światła zdecydowanie się obniży, co z kolei rzutuje na kiepską widoczność po zmroku. To właśnie dlatego należy dowiedzieć się nieco więcej o renowacji reflektorów, tym bardziej, że działanie to można wykonać zupełnie samodzielnie. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić polerowanie reflektorów krok po kroku? Z naszym poradnikiem zadanie to będzie z pewnością znacznie łatwiejsze.
Regeneracja reflektorów samochodowych – przygotowanie do działania
Regenerację reflektorów warto przeprowadzić przed sprzedażą samochodu do skup aut Bydgoszcz czy też przygotowując pojazd do prezentacji potencjalnym kupującym, dzięki czemu z pewnością zyska on na swoim wyglądzie. Zanim jednak dowiesz się, jak wypolerować lampy, warto poświęcić nieco czasu, by dowiedzieć się, jak zabezpieczyć powierzchnię wokół nich. Takiego działania nie wolno lekceważyć, bowiem może to doprowadzić do powstania nieestetycznych uszkodzeń. W jaki sposób zabezpieczyć powierzchnię auta, zanim rozpoczniesz polerowanie reflektora? W tym celu warto nakleić papierową taśmę na błotnik, zderzak i maskę pojazdu.
Czyszczenie lamp samochodowych należy rozpocząć również od ich dokładnego umycia i odtłuszczenia. Warto tutaj sięgnąć po specjalistyczne płyny do mycia, zdając sobie jednocześnie sprawę z tego, że od zaangażowania na tym etapie będzie w znacznej mierze uwarunkowany sukces dalszych prac. Co ważne, umyć należy nie tylko powierzchnię lampy, ale również i karoserię wokół niej, pozbywając się tym samym różnego rodzaju zanieczyszczeń, jak chociażby pozostałości po owadach.
Zanim odpowiemy na pytanie jak i czym polerować lampy samochodowe, skupimy się jeszcze na chwile na możliwościach, jakie dają niektóre pojazdy. Mowa tutaj o modelach z wyjmowanymi reflektorami, co – jak nietrudno się domyślić – znacząco ułatwi proces regeneracji lamp. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, należy dokładnie osuszyć zmatowiałe reflektory i przystąpić do działania. W tym kontekście warto podkreślić, że samodzielna regeneracja reflektorów pozwala poczynić oszczędności rzędu ok. 200 zł, bo właśnie tyle z reguły kosztuje tego rodzaju usługa w profesjonalnym warsztacie.
Matowienie reflektorów samochodowych
Po zakończeniu prac przygotowawczych, związanych z czyszczeniem reflektorów i zabezpieczeniem ich okolic przy pomocy specjalnej taśmy, możesz przystąpić do dalszej pracy. Tym razem będzie to matowienie lamp, połączone z usunięciem fabrycznej warstwy ochronnej. Taka renowacja lamp samochodowych wymaga sięgnięcia po odpowiednie materiały.
Przede wszystkim będzie to papier ścierny. Na samym początku procesu musisz sięgać po papier ścierny z niższą gradacją, sukcesywnie zwiększając ją wraz z postępem prac. I tak w początkowym ich etapie papier ścierny powinien mieć gradację 800, następnie 1200, 1500, 2000, 2500, aż do 3000. W tym momencie warto podkreślić, że matowienie reflektorów nigdy nie powinno opierać się na ruchach kolistych, które mogą doprowadzić nie do zmatowienia, ale do uszkodzenia ich powierzchni! Bezpiecznym rozwiązaniem będą bowiem naprzemienne ruchy, od tych w kierunku poziomym, aż po te, wykonywane pionowo.
Polerowanie reflektorów samochodowych
Polerowanie lamp samochodowych to kolejny krok w procesie ich renowacji. Również i na tym etapie musisz zachować szczególną ostrożność. Dlaczego? Warto podkreślić bowiem, że poliwęglan jest materiałem bardzo delikatnym, a zbyt długa i natarczywa polerka lamp może przyczynić się do przegrzania jego powierzchni, a w konsekwencji do uszkodzenia reflektora.
Dobrym rozwiązaniem, jeśli chodzi o to, czym wypolerować lampy, będzie użycie maszyny polerskiej. Obroty urządzenia powinny w tym przypadku oscylować w granicach 800-1000 obrotów na minutę. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również środek, po który sięgniesz w trakcie pracy. Doskonałym rozwiązaniem, jeśli chodzi o polerowanie lamp, będzie specjalna pasta polerska, dzięki której efekt Twojej pracy będzie zdecydowanie lepszy. Taka pasta nakładana jest na pad, służący do polerowania ręcznego lub maszynowego. W kolejnym etapie należy sięgnąć po pad o niższej ścieralności, co z pewnością przyniesie pożądane rezultaty, a polerowanie lamp zakończy się sukcesem.
Zabezpieczenie lamp samochodowych
Wiesz już jak polerować lampy i jakich narzędzi użyć w tym procesie. Ostatnim krokiem będzie z kolei zabezpieczenie reflektorów, co zapewni im znacznie dłuższą żywotność. Zanim jednak odpowiedni środek zabezpieczający zostanie naniesiony na lampę, warto dokładnie odtłuścić jej klosz. W tym celu należy jednak upewnić się, czy na pewno jej temperatura powróciła już do normy po dokonanych zabiegach. Jeśli tego nie zrobisz, znacząco wzrośnie ryzyko pojawienia się na powierzchni reflektorów tzw. mikropęknięć, które w konsekwencji mogą doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia lampy.
Samodzielne polerowanie reflektorów kończy natomiast ich zabezpieczenie. Sięgając po odpowiednie środki, dostępne w ofercie dobrych sklepów, zyskujesz pewność, że lampy posłużą przez znacznie dłuższy czas, a Ty będziesz mógł cieszyć się odzyskanym blaskiem samochodu i znacznie większym bezpieczeństwem w trakcie jazdy.