Na drodze może spotkać nas wiele przykrych niespodzianek. To m.in. przypadkowi piesi, którzy nagle decydują się wtargnąć na jezdnię, zwierzęta, przebiegające na jej drugą stronę, ale również i dziury w jezdni, które mogą przyczynić się do poważnego uszkodzenia auta. Nic w tym dziwnego, bowiem w naszym kraju nadal zbyt dużo dróg nie spełnia oczekiwań kierowców. Czy za uszkodzony samochód można dostać odszkodowanie i jak się o nie starać?

 

Dziura w drodze a uszkodzenie auta

Dziury i pęknięcia to niestety – pomimo wielu zmian, zmierzających w dobrym kierunku – nadal stały krajobraz polskich dróg. Taka dziura w drodze może stać się przyczyną uszkodzenia pojazdu, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy nie do końca widzimy jezdnię, przykrytą warstwą śniegu, choć wiele wniosków o odszkodowanie napływa również w okresie pozimowym.

Co ważne, ubiegać się o odszkodowanie mogą zarówno właściciele starszych modeli, zakupionych np. w skup aut Bydgoszcz, jak i ci, którzy dopiero wyjechali autem z salonu. Skrzywiona felga czy uszkodzona opona, wynikające z najechania na dziurę, może bowiem dotyczyć każdego auta, niezależnie od jego rocznika czy modelu.

Teoretycznie w lepszej sytuacji znajdują się kierowcy, którzy mają wykupione ubezpieczenie AC. W takim przypadku można bowiem u ubezpieczyciela ubiegać się o naprawę auta, które uległo uszkodzeniu, z powodu wjechania w dziurę na jezdni. Na szczęcie prawo chroni również tych, którzy nie posiadają takiego ubezpieczenia, a efektem wjechania w dziurę jest uszkodzenie samochodu. Warto wiedzieć w tym momencie, że za dziury w drodze odpowiada ich zarządca. Zgodnie z Ustawą o drogach publicznych z 21 marca 1985 roku, zarządcą dróg:

  • gminnych jest wójt burmistrz lub prezydent danego miasta,
  • powiatowych jest zarząd powiatu,
  • wojewódzkich jest zarząd województwa,
  • krajowych jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie opony

Dziura na drodze – i co dalej?

Jeśli dziura na drodze spowoduje szkody w Twoim aucie, koniecznie zorientuj się, kto jest jej zarządcą. O tym, kto odpowiada za stan dróg, napisaliśmy już nieco wcześniej. Warto wspomnieć jednak również o drogach wewnętrznych (tutaj odpowiedzialność leży po stronie wspólnoty lub też spółdzielni mieszkaniowej) oraz o prywatnych posesjach, za które odpowiadają ich właściciele, od których można starać się uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta.

Kolejnym, niezwykle istotnym krokiem w celu dochodzenia odszkodowania ze względu na kiepski stan jezdni, będzie dokładne udokumentowanie miejsca, w którym doszło do zdarzenia, a także szkód, których przyczyną stały się nierówności w drodze. Jeśli jednak masz wątpliwości, czy roszczenia będą rozpatrzone korzystnie, warto na miejsce zdarzenia wezwać policję, która sporządzi odpowiednią notatkę, stanowiącą silną podstawę przy zgłoszeniu szkody.

Cenne będą nie tylko zdjęcia, ale również zeznania świadków, mówiące, że to właśnie stan nawierzchni przyczynił się do powstałej usterki. Do wniosku można dołączyć również zaświadczenie rzeczoznawcy, zawierające wycenę powstałych szkód i ewentualne koszty naprawy pojazdu. Wniosek o odszkodowanie za uszkodzenie opony czy felgi należy złożyć u zarządcy drogi, który ponosi odpowiedzialność za dziury i nierówności na drodze.

dziura w jezdni

Odszkodowanie od zarządcy drogi

Wiesz już, że jeśli wjechanie w dziurę w drodze jest przyczyną uszkodzeń, kierowca może starać się o odszkodowanie u jej zarządcy. Na szczęście zdecydowana większość z nich posiada współcześnie ubezpieczenie OC i to właśnie ubezpieczyciel wypłaca należną kwotę. Jeśli jednak odpowiedzialny za drogę zarządca nie posiada takiego ubezpieczenia, odszkodowanie za dziurę w drodze musi on pokryć z własnej kieszeni.

Co ważne, jeśli doszło do uszkodzenia pojazdu na dziurawej drodze, odszkodowanie za straty pokrywa nie tylko wymianę opony, ale również koszty holowania lub lawety, jeśli pojazd nie mógł poruszać się po drodze z powodu doznanej szkody. Warto wiedzieć jednak, że ubezpieczyciel płaci wyłącznie za uszkodzone części. W praktyce oznacza to, że należy Ci się odszkodowanie wyłącznie za uszkodzoną oponę. Jak nietrudno się domyślić, taka usterka wymaga często zakupu również drugiej opony, za którą zarządca nie zapłaci, nawet jeśli to właśnie dziura w jezdni była przyczyną usterki. Wyjątek stanowi jednak sytuacja, gdy nie można już zakupić danego modelu ogumienia. W takiej sytuacji możesz ubiegać się o odszkodowanie na zakup dwóch nowych opon.

dziura w drodze

Jak napisać wniosek o odszkodowanie?

Zanim jednak do tego dojdzie, konieczne jest zgłoszenie szkody do zarządcy drogi. W zgłoszeniu należy wyszczególnić nie tylko skutki najechania na dziurę w drodze, ale również okoliczności zdarzenia, datę i miejsce powstania szkody, a nawet lokalizację dziury czy prędkość samochodu w momencie wjechania w dziurę. Wniosek o odszkodowanie od zarządcy drogi powinien zawierać również dane pojazdu i jego właściciela (ewentualnie użytkownika), warunki pogodowe, dokładny opis sytuacji oraz konto bankowe do wypłaty odszkodowania. Jeśli zarządca posiada polisę OC, wszystkie dane trafiają do ubezpieczyciela, który rozpatruje sprawę, decydując o wypłacie odszkodowania lub – wprost przeciwnie – o zaniechaniu takiego działania.

Jeśli, pomimo złożenia wniosku o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia opony czy felgi na drodze pokrytej dziurami, odszkodowanie z polisy OC zarządcy nie zostanie wypłacone, możesz odwołać się od decyzji, z prośbą o kolejne rozparzenie wniosku. Możesz też dochodzić swoich praw w sądzie na drodze powództwa cywilnego. Takie wystąpienie do sądu na drodze powództwa cywilnego może skutkować wygraniem sprawy i wypłatą odszkodowania. I choć sprawy takie są bardzo trudne, nie warto rezygnować z walki o odszkodowanie, zwłaszcza gdy uszkodzenie auta na dziurze spowodowało dotkliwe pod względem finansowym straty.

Na koniec warto podkreślić, że o odszkodowanie za uszkodzenie samochodu, spowodowane dziurą na drodze, można starać się dość długo, bo przez 3 kolejne lata, choć – jak mówi znane przysłowie – im szybciej, tym lepiej. Z kolei czas na rozpatrzenie wniosku przez zarządcę wynosi 30 dni.

Zadzwoń teraz