Wyrobiona śruba imbusowa to zmora każdego majsterkowicza. Niejednokrotnie jednak trafiamy na taką nawet wówczas, gdy z reguły nie podejmujemy się zadań, związanych z tego rodzaju pracami. Co zrobić w sytuacji, gdy musimy odkręcić wyrobioną śrubę imbusową? Jak wykręcić urwaną śrubę w kole i jak pozbyć się obrobionej nakrętki? Zapraszamy do lektury naszego poradnika!

Obrobiona śruba lub nakrętka

Jak odkręcić śrubę ze zjechanym gwintem? To pytanie z pewnością niejeden raz zadawał sobie każdy domowy majsterkowicz. Taki problem może bowiem przytrafić się każdemu, niezależnie od doświadczenia i umiejętności, wykorzystywanych w trakcie podejmowania codziennych wyzwań technicznych. Borykają się z nim zarówno właściciele nowszych pojazdów i jak ci, którzy wybrali sprawdzony model z bogatej oferty, przygotowanej przez skup aut Bydgoszcz. Na ogół przyczyna takiego problemu tkwi w miękkim stopie lub w kiepskich narzędziach, którymi się posługujemy.

 Jeśli uda nam się z powodzeniem odkręcić śruby, wymiana koła w samochodzie czy naprawa drobnych usterek nie powinna przysporzyć większych problemów. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy trafimy na śrubę obrobioną. Jak wiadomo, taką śrubę odkręcić jest dość trudno. Wielu mechaników sięga wówczas po spawarkę, dzięki której nową nakrętkę można przyspawać np. do łba śruby. Co jednak, jeśli nie posiadamy takich narzędzi? Jak wykręcić wyrobioną śrubę w takiej sytuacji? Przeczytaj nasze sprawdzone sposoby na to, jak odkręcić obrobioną śrubę imbusową.

stara zapieczona śruba

Klucz nastawny i klucz nasadowy, czyli jak odkręcić wyrobioną śrubę imbusową?

Chcąc dowiedzieć się, jak odkręcić wyrobioną śrubę imbusową, warto sięgnąć do skrzynki z narzędziami. W większości z nich z pewnością znajdzie się klucz nastawny, dzięki któremu uciążliwa śrubka z pewnością przestanie nam przeszkadzać, a my będziemy mogli szybko uporać się z naszym zadaniem. Klucz nastawny pozwala na precyzyjny uchwyt, niezależnie od tego jak szeroka jest śruba. Zapieczona śruba będzie wymagała dodatkowego wsparcia. Aby zapieczoną czy zardzewiałą śrubę odkręcić szybko i skutecznie, warto sięgnąć więc po środek penetrujący. Już po kilku minutach preparaty penetrujące ułatwią odkręcenie mocno zapieczonej śruby i nie pozostanie nam nic innego, jak kontynuować rozpoczętą pracę.

Nabicie klucza nasadowego to kolejny sposób na to jak wykręcić zapieczoną śrubę. Wymaga on nieco więcej siły i zaangażowania, ale obroniona śruba zostaje dzięki niemu usunięta tak, by nie przeszkadzała w dalszej pracy. Aby skorzystać z tego sposobu, należy przygotować nasadkę, mniejszą niż sam łeb śruby. Nasadkę należy nabijać młotkiem, prostopadle do osi gwintu, by nie dopuścić do zniszczenia elementów. Gdy odkręcimy już starą śrubę lub wyrobioną nakrętkę, możemy je usunąć np. przy pomocy wybijaka.

wyrobiona śruba

Jak odkręcić śrubę nasadką do obrobionych śrub?

Śrubę można wyjąć z powodzeniem, wykorzystując nasadkę do obrobionych śrub. Obrobiona śruba zostaje dzięki niej usunięta stosunkowo niskim kosztem. Warto zainwestować w takie rozwiązanie, by móc po nie sięgnąć za każdym razem, gdy na naszej drodze do sukcesu stanie urwana śruba tarczy hamulcowej czy inna wyrobiona śruba.

Tym samym znasz już trzy sposoby na to, jak odkręcić wyrobioną śrubę. Co ważne, nie wymagają one ani skomplikowanych narzędzi, ani tym bardziej dużych nakładów finansowych, by zapieczona czy wyrobiona śruba poddała się naciskom i pozwoliła się wykręcić bez większych problemów. Jeśli jednak nadal poszukujesz sposobów na usunięcie tego typu przeszkód, zachęcamy do dalszej lektury.

wyrobiony gwint śruby

Szlifowanie i wiercenie sposobem na zardzewiałe śruby

Wyszlifowanie śruby wzdłuż jej ścian to kolejny sposób, pozwalający na jej pozbycie się. Będzie on skuteczny, jeśli obrobiona śruba czy też stara nakrętka swoim kształtem przypominają okrąg. Szlifierka to narzędzie, dzięki któremu obrobioną śrubę będzie łatwiej złapać kluczem nasadowym lub nastawnym, a w konsekwencji skutecznie ją odkręcić.

Nieco bardziej skomplikowaną metodą będzie z kolei rozwiercanie śruby. Zanim do niego przystąpimy, konieczne będzie ucięcie jej obrobionego łba. Do tego zadania należy wybrać wiertło w podobnym rozmiarze, co gwint. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że metoda ta wymusza konieczność ponownego nagwintowania otworu po jego rozwierceniu. Jeśli chcesz tego uniknąć, możesz skorzystać z pomocy wykrętaka. Gdy zdecydujesz się wkręcić wykrętaka, śrubę imbusową odkręcić będzie znacznie łatwiej.

zerwany gwint śruby

Jaki jeszcze metody warto zastosować do odkręcania śrub?

To jeszcze nie wszystkie sposoby na odkręcanie śrub. Warto bowiem wspomnieć jeszcze o jednej metodzie, która tym razem będzie wymagała nieco więcej narzędzi i zaangażowania. Sprawdzi się ona jednak jedynie wówczas, gdy łeb śruby nie jest ukryty w zagłębieniu i będziemy mieć do niego dobry dostęp. Górną powierzchnię łba należy naciąć szlifierką kątową, wykonując w ten sposób niewielkich rozmiarów cięcie poprzeczne. Teraz przyda się płaski śrubokręt, dzięki któremu możemy spróbować wykręcić uciążliwą śrubę. Jeśli nie mamy śrubokręta, możemy sięgnąć również po klucz nasadowy, wyposażony w płaską końcówkę. Ten sposób na to jak odkręcić zardzewiałą śrubę będzie skuteczny jedynie w przypadku niewielkich gwintów.

Niektórzy decydują się również na podgrzewanie śruby. Przy pomocy specjalnego palnika należy podgrzewać miejsce, w którym znajduje się śruba, uważając przy tym, by nie uszkodzić pozostałych elementów. Dzięki temu można bez większego wysiłku wykręcić starą śrubę lub pozbyć się zapieczonych śrub w kole samochodu.

Zadzwoń teraz